Haberler Spor

Tekerlekli Sandalyedeki Gay Fitness Eğitmeni: Sakatlık, Yetersizlik Değildir!

GMag
Yazar: GMag

20 yıl önce, Kris Saunders-Stowe jimnastik seven eşcinsel bir erkekti ve tekerlekli sandalyeye mahkum olacağını hiç düşünmemişti.

Şimdi 47 yaşında, dizlerinde değişen kronik ağrıya neden olan dejeneratif bir durumdan muzdarip. Fakat bugünkü olduğu yere gelmesi uzun zamanını aldı. 

“Bir kilise gençlik grubunun bir parçasıydım ve grup liderime eşcinsel olduğumu söyledim. Anlayışlı davrandı ancak eşcinsel olmam kabul edilemezdi.”

Kilisedeki kız arkadaşı Kris’in mahremiyetine saygı gösterdi ve bunu kimseye anlatmadı ancak Kris daha fazla içinde tutamadı.

Bir gün 18 yaşındayken, bir kız arkadaşı onlara geldi. Kris’in annesi sıkı bir kadındı, onların gözlerinin önünde olmaları için, Kris’in odasına gitmelerine izin vermedi. Kris o kadar sinirlendi ki ağzından “Ben gay olduğum için, onunla odama gitmemizde endişeleneceğiniz bir şey yok!” diye ağzından çıkıverdi.

Annesiyle 1999 yılında yaşadıkları bir tartışma sonrasında, Kris annesini bir daha görmedi, ta ki geçen yılki cenazesine kadar.

2000 yılında dizindeki rahatsızlık başladı. Fizyoterapiste sevk edildi ve ona bazı temel egzersizler verildi. Ona kaslarının zayıf olduğu söylenmişti, sonrasında haftada yedi kere spor salonuna gitti.

Ağrı uzun yıllar devam etti, sonra doktorlar ona artriti olduğunu söyledi.

“Doktorlar, tüm eklemlerin hasar gördüğünü ve tüm diz kapağımın hasar gördüğünü söyledi. 2008’de sürekli ama sürekli ağrım vardı ve hiç bir şey iyi gelmiyordu.”

Doktorlar ona koltuk değneği verdi, ancak hareket kabiliyetini etkiliyordu.

Sonra, 2012 yılında bir gün eşi Dean tekerlekli sandalye kullanmasını önerdi. Ancak Kris bunu pek hoş karşılamamıştı.

“Bir çok insan gibi tekerlekli sandalyeyi çok olumsuz bir şey olarak görüyorsunuz. Bir sürü insan bunu böyle görüyor.”

Kris, tekerlekli sandalye kullanmayı isteksizce kabul etti.

“Sandalyeye oturmak büyük bir rahatlama hissi uyandırdı. Artık kendimi tekrar ifade edebiliyordum. Özgürdüm. Aniden herkes gibi aynı hızda hareket edebildim ve tekerlekli sandalyeyi asla bırakmadım.”

Dean ve Kris, şimdi yedi yıldır birlikte. 2012’de sivil bir ortaklık kurdular ve birkaç sene sonra da evlendiler.

Dean, Eylül 2012’de Cardiff, Galler’deki Hilton’a tatil için Kris’i götürdü. Oraya vardıkları zaman tekerlekli sandalyede bir sürü insan gördüler.

Oranın, Paralimpik eğitiminin merkez üssü olduğunu öğrendiler. Kris tüm Paralimpik oyunlarını izledi ve hayatında spor ile ilgili bir şey yapmak için esinlendi.

Tekerlekli sandalyeli basketbol oynamaya başladı ve kariyer fikirleri akmaya başladı.

“Dolayısıyla spor salonumun rotasını yaptım ve aklımda bir milyon fikir vardı. Hepsi tesadüfi gerçekleşti. Dean beni o gün dışarı çıkarmamış olsaydı, bunların hiçbiri ortaya çıkmazdı.”

Engelli müşterilere yönelik bir fitness salonu olan Wheely Good Fitness’i kurdu.

“Yaptığım her şey herkes için. Herkesin bir şeyler yapabileceği bir seviyeyi buluyorum ve sonra bu uyarlamaları yaratarak herkesin grubun bir parçası olduğunu hissediyorum. Buraya geldiklerinde başları eğik oluyor ve yapabileceklerinden emin olamıyorlar ancak altı ay sonra onların içinden canavar çıkarıyorum!”

“Görevimin en iyi yanı, müşterilerinin yaşam kalitesinin iyileştiğini görmek! Gördüğüm değişimler herhangi bir ödemeden çok daha değerli.”

Yorum Yaz

64 Paylaşımlar
+1
Paylaş64
Tweetle
Paylaş
Pin