Tiktok, 2020’yi Etkileyen LGBTİ+ Influencerları ve Trendleri Paylaştı

 Tiktok, 2020’yi Etkileyen LGBTİ+ Influencerları ve Trendleri Paylaştı
Digiqole ad

LGBTİ+ yaratıcılar, 2 milyar görüntülemeye ulaşan #ImComingOut hashtagiyle 2020’de TikTok’ta en popüler olanlar arasında yer aldı.

Platform, kuir güzellik sanatçıları ve non-binary yıldız Sam Smith de dahil olmak üzere İngiltere’deki izleyiciler arasında yılın en popüler trendlerini paylaştı.

Bununla birlikte 2020, LGBTİ+ topluluğu ve TikTok için tam anlamıyla müthiş bir yıl da olmadı. Şirket, çeşitli kuir içeriği baskıladığını kabul ettikten sonra politikalarını güncelledi.

Daha olumlu bir şekilde, TikTok’un #ImComingOut hashtag’i bu yıl en popüler olanlardan biriydi.

İnsanların koronavirüs izolasyonuyla başa çıkmalarına yardımcı olmak için tasarlanan #IsolationGames kadar yukarılara çıkamasa da ilk 10’da yer aldı. Aynı şekilde #BlackLivesMatter da listeye girdi.

#ImComingOut hashtag’i platformda toplam 2 milyar görüntülemeye ulaştı. Platformun iki ila 60 saniyelik video formatına aşina olmayanlar için işte sadece bir örnek,

@non_vonda

Please don’t let this flop🙏 #fyp #foryou #foryoupage #ImComingOut #lgbt #lgbtq #lesbian #gay #bi #trans #pan #omni #queer #pride #viral #loudandproud

♬ MessinWithMyFamily – ♛私はмαℓυѕです♛

Ünlüler ve TikTok şöhreti

Bu arada non-binary şarkıcı Sam Smith, 2020’de TikTok’un en popüler ünlülerinden biri oldu.

@samsmith

Tonight!! Excited to join @eltonjohn for a performance in support of WorldAidsDay. Watch live on TikTok from 7pm GMT

♬ original sound – Sam Smith

TikTok yıldızı Holly H ile canlı performans sergilediler, yeni şarkılarının parçalarını paylaştılar ve 2 milyondan fazla takipçi kazandılar.

Bu, onları platformdaki en popüler yedinci ünlü yaptı, ancak 15,4 milyon takipçi ile TV şefi Gordon Ramsay’in çok gerisinde kaldı.

Bu arada, bir başka İngiliz şarkıcı-söz yazarı olan ve LGBTİ+ Haklarının ateşli bir savunucusu olan Dua Lipa, 4,3 milyon takipçi ile üçüncü sıraya ulaştı.

Ancak platform, ünlü olmayan LGBTİ+ içerik üreticilerini de üne kavuşturdu.

Bir örnek erkek arkadaşlar @matthewandryanuk. TikTok’un en ünlü isimlerinden oldular ve videolarına gülmekten hoşlanan neredeyse 3 milyon takipçi topladılar.

@matthewandryanuk

He thought we were getting cute… 🕷😂 #cutecouple #prank #comedy #prankster #lgbt #spider

♬ Close Enough – Seaforth

Bu arada, LGBTİ+ güzellik yaratıcıları da TikTok’u fırtınaya sürükleyerek en sevdikleri kıyafetleri, dönüşümleri ve güzellikleri paylaştılar.

@Senorfenty ve @jonysios’a göz atın:

@jonysios

Reply to @paytonanon u wanted a lil tutorial on how i… ✨😏✨ #transformation #freddiemercury

♬ Killer Queen – Remastered 2011 – Queen

@senorfenty

I felt like doing some purples and gold today . This look will make you the show stopper yassss 💅🏾💅🏾 #foryourpage #fyp #makeup

♬ original sound – sofia tilbury

Gölge yasaklardan nefretle savaşmaya

Ekim ayında TikTok, LGBTİ+ karşıtı içerik dahil olmak üzere nefrete karşı yaptırımını güçlendirdiğini söyledi.

Bu, video paylaşım uygulamasının bazı LGBTİ+ içeriği bastırdığı için özür dilemesinin ardından geldi.

Araştırmacılar, platformun bazı ülkelerde el ele tutuşan erkekleri gösteren videolar da dahil olmak üzere LGBTİ+ içeriğin viral olmasını engellediğini keşfettiler. Uygulamanın Ürdün, Rusya ve Bosna gibi ülkelerde bazı LGBTİ+ hashtag’lerinde “gölge yasakları” olduğu ortaya çıktı.

Sonuç olarak, bir Birleşik Krallık Parlamentosu komitesi, TikTok’un Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki kamu politikası direktörü Theo Bertram’ı sorguladı.

Onlara platformun bazı eşcinsel ve trans içeriklerini, büyük beden ve engelli kullanıcıların videolarını iyi niyetlerle kısıtladığını söyledi. Plan, çevrimiçi zorbalığı önlemekti. Ancak bunun “korkunç bir fikir” olduğunu kabul ederek özür diledi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

21 Paylaşımlar
Paylaş21
Tweetle
Paylaş
Pin