fbpx   .  

Uzaya Gidecek İlk Panseksüel Kişi Belli Oldu

Girişim kapitalisti ve teknoloji CEO’su Lane Bess’in çocuğu olan Cameron Bess, Blue Origin’in uzaya üçüncü uçuşunda (Panseksüel Onur Günü’nden sadece birkaç gün sonra) uzaya giden ilk panseksüel kişi olacak.

Cameron, Kanadalı LGBTİ+ yayını Xtra’ya babası hakkında “O model roketler fırlatarak büyüdü ve ben çocukken benimle de aynı model roketler ile oynardı” dedi.

 

“Blue Origin ile bu hayalini gerçekleştirme fırsatı kendisine sunulduğunda, beni de yanına almak istediğine karar verdi. Yani uzun lafın kısası: Gerçekten harika bir babam var.”

Blue Origin, Amazon CEO’su Jeff Bezos tarafından başlatılan ve turistlere uzaya gitme şansı sunan bir şirket. İlk lansmanları geçtiğimiz Haziran ayında gerçekleşti.

Cameron ve babası, Good Morning America’nın ev sahibi Michael Strahan, Voyager Space CEO’su Dylan Taylor, yatırım bankacısı Evan Dick ve Alan Shepard’ın kızı Laura Shepard Churchley ile birlikte yarın Blue Origin’in uzaya fırlatılışında olacaklar.

Gemi yaklaşık 11 dakika uzayda kalacak ve sıfır yerçekimi yaşayacak.

“Hey millet, artık resmileşti!!” demişti geçen ayki tweetinde Cameron Bess. “Yakında astronot olacağım!!”

Aynı zamanda tüylü kostüm fetişi olan Bess, Twitch’teki yayınında, kedi kostümü getirmesine izin verilmediği için yanında küçük bir pati götüreceğini söyledi.

Ayrıca Bess, uzaya panseksüel onur bayrağını da götürecek.

“Birçok insan, bana uzayda bir panseksüellik onur bayrağı görmenin çok şey ifade ettiğini söyledi. Görünürlük sağladığım için çok mutluyum.”

Lansman ilk olarak yarın için ayarlandı, ancak hava şartları nedeniyle Pazar gününe ertelendi.

Bess, uzaya çıkan ilk LGBTİ+ kişi olmayacak. Bu onur, 1983’te uzaya çıkan ilk Amerikalı kadın olan Sally Ride’a ait. 2012’de kanserden öldüğü güne kadar açılmamıştı ama ölüm ilanında 27 yıldır bir kadın partneri olduğunu yazıyordu.

Blue Origin, Temmuz 2021’de uzayda ilk mürettebatlı lansmanını yaptı. Uçağın üzerinde Jeff Bezos ve kardeşi Mark Bezos vardı.

Ekim ayında Star Trek yıldızı William Shatner, Blue Origin ile uzaya gitti ve bu onu uzaya giden en yaşlı kişi yaptı (90 yaşındaydı).

Bess, bir YouTube videosunda lansman hakkında daha fazla bilgi verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.