fbpx   .  

Yapılan Yeni Bir Ankete Göre Amerika’da Ezici Bİr Çoğunluk LGBTİ+ Haklarını Destekliyor

Yeni bir ankete göre, tarihi sayıda Amerikalı, LGBTİ+ Amerikalılar için ayrımcılık karşıtı korumaları destekliyor. 

Salı günü, Halk Din Araştırma Enstitüsü (PRRI), ankete katılanların dörtte üçünden fazlasının (% 76) istihdam ve sağlık gibi alanlarda kuir ve transları koruyan yasaları desteklediğini tespit eden bir anketin sonuçlarını yayınladı. Bu, yalnızca % 72’inin LGBTİ+ Amerikalıların kimlikleri temelinde ayrımcılığa karşı korunmaları gerektiğini söylediği 2019’dan itibaren % 4’lük bir artış.

 

10.000’den fazla ABD’li yetişkinin katıldığı mevcut çalışma, yanıt verenlerin beşte birden fazlasının (% 19) LGBTİ+ Eşitlik Yasası gibi ayrımcılık yapmama yasalarına karşı olduğunu gösteriyor. Dönüm noktası niteliğindeki yasa tasarısı, LGBTİ+ları halka açık konaklama yerleri, sağlık hizmetlerinin federal finansmanı, kredi, jüri görevi ve perakende satış ortamları dahil olmak üzere neredeyse tüm kamusal yaşam alanlarında koruyacak. 

Muhafazakar milletvekillerinin son zamanlarda trans gençleri cinsiyet onaylayan bakımdan veya okul sporları yapma hakkından mahrum bırakarak hedef alma girişimlerine rağmen, kapsayıcı ayrımcılık karşıtı yasalar siyasi partiler arasında oldukça popülerdi. Demokratların % 85’ine ve Bağımsızların % 79’una ek olarak, Cumhuriyetçi seçmenlerin çoğunluğu (% 62) ayrımcılık karşıtı korumaları destekliyor.

 

Bu yaygın destek neredeyse tüm demografilerde sabit kaldı. Kentler ve banliyölerde yanıt verenlerin tahminen % 77’si, kırsal seçmenlerin % 70’iyle birlikte ayrımcılık karşıtı yasaları desteklediklerini ifade etti. Tüm yaş grupları, LGBTİ+ haklarını desteklemek için onlara katıldı: 18-29 yaş aralığının % 83’ü, 30-49 yaşları arasındaki kişilerin % 81’i ve 50-65 yaş grubunun % 72’si. 

Beyaz olmayan insanlar da bu hareketi destekliyor. Asya ve Pasifik Adalılarının (AAPI) % 79’u, Latinlerin % 77’si, Siyahların % 75’i ve Yerli katılımcıların % 64’ü gibi, yaklaşık % 81 çok ırklı Amerikalı, LGBTİ+’lere yönelik ayrımcılık karşıtı korumaları destekledi. Ankete katılan beyaz bireylerin % 76’sı LGBTİ+ topluluğunun korunmasından yanaydı.

Tarihsel olarak LGBTİ+ haklarını destekleme olasılığı en düşük olan grup olan beyaz evanjelik protestanlar bile kuir ve transseksüel Amerikalılar için sivil hakların korunmasından yanalardı. Yaklaşık % 62, Eşitlik Yasasındakiler gibi ayrımcılık karşıtı korumalardan yana olduklarını söylerken, yalnızca % 32 onlara karşı çıktı. 

Anketin zamanlaması önemli. Eşitlik Yasası, Şubat ayında ABD Meclisini geçti ve tarihte ilk kez geçen hafta Senato’da görüşüldü. Ama them.’in daha önce duyurduğu gibi yasanın geleceği, tasarıyı destekleyecek en olası muhafazakarlar olarak kabul edilen Senatörler Mitt Romney ve Susan Collins’in buna karşı çıkmasının ardından tehlikeye girdi. Washington Blade’e göre Collins, “dini kurumların LGBTİ+ları geri çevirmesi için ek alan yaratacağı” çağrısında bulunuyor. 

Eşitlik Yasası’nın kaderi Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında eşit olarak bölünmüş bir Senato’da belirsiz olsa da, LGBTİ+ hakları konusunda çeşitli siyasi bağlara, dinlere ve geçmişlere sahip Amerikalılar arasındaki daralan boşluk, ilerlemeye potansiyel olarak hazır bir ülkenin portresini çiziyor.

PRRI araştırma direktörü Natalie Jackson yaptığı açıklamada,

“Veriler net: Amerikalıların büyük çoğunluğu, nerede yaşarlarsa yaşasınlar, ait oldukları parti veya ait oldukları kilise ne olursa olsun LGBTİ+ ayrımcılık karşıtı korumalarını destekliyor” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.