.  

Yeni Araştırma: 20 Milyon Amerikalı Kendini LGBTİ+ Olarak Tanımlıyor

İnsan Hakları Kampanyası (HRC) Vakfı’nın yakın tarihli bir raporuna göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en az 20 milyon yetişkin kendini LGBTİ+ olarak tanımlıyor.

 

HRC, Amerika Birleşik Devletleri Nüfus Sayım Bürosu’nun Hanehalkı Nabız Anketi’ne katılanların %8’inin kendilerini LGBTİ+ olarak tanımladıklarını ve %2’sinin cinsel yönelimlerinin gay, lezbiyen, biseksüel veya heteroseksüelden farklı olduğunu söylediğini bildirdi.

 

Hanehalkı Nabız Anketi ayrıca 2 milyondan fazla yetişkinin (ülkedeki yetişkinlerin %1’inden fazlasının) kendilerini trans olarak tanımladığını ve katılımcıların %2’sinin cis veya trans kelimeleri ile özdeşleşmediklerini söylediğini gösteriyor (yani non-binary).

Anket, daha önce tahmin edilenden çok daha yüksek rakamlar bildirse de, HRC, ülkenin LGBTİ+ topluluğunun gerçek boyutunun muhtemelen hala hafife alındığını söylüyor.

Açık kimlikli olmayan insanlar ve ankette sorulmayan kimliklerle özdeşleşenler de hesaba katılınca HRC, Household Pulse’un tanımladığından milyonlarca daha fazla LGBTİ+ insan olabileceğini öne sürüyor.

Yine de anket, Amerikalıların büyük bir bölümünün kendini LGBTİ+ olarak tanımladığını gösteriyor.

Geçici HRC Başkanı Joni Madison bir basın açıklamasında, “LGBTİ+ insanlar burada – her kasabada, her şehirde, her posta kodunda” dedi.

“Bu veriler, tahmin ettiğimizi doğruluyor: topluluğumuz, bu noktaya kadar bildiğimizden daha büyük ve daha yaygın. Bu verileri gün ışığına çıkarmaktan ve Amerika’daki milyonlarca LGBTİ+ insanın tam yasal ve yaşanmış eşitlikten yararlandığı bir geleceğin zeminini hazırlamaktan gurur duyuyoruz.”

Madison ayrıca, sonunda LGBTİ+ topluluğunun sayılmasına izin verdiği için Biden İdaresi ve Sayım Bürosuna teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.