Yeni Araştırma: LGBT’lerin Ziyaret Edebileceği En Güvenli ve En Tehlikeli 20 Ülke Belli Oldu

 Yeni Araştırma: LGBT’lerin Ziyaret Edebileceği En Güvenli ve En Tehlikeli 20 Ülke Belli Oldu
Digiqole ad

LGBT’ler için en güvenli ve en tehlikeli ülkeler açıklandı. Seyahat web sitesi Asher & Lyric tarafından yapılan yeni bir araştırma, LGBT Tehlike Endeksi oluşturdu; LGBT’ler için güvenlik temel alınarak uluslararası turizmi en fazla olan 150 ülke sıralandı.

Araştırmada, eşcinsel evlilik hakları, işçi korumaları, ayrımcılık korumaları, şiddetin suç sayılması, evlat edinmenin tanınması, eşcinsel ilişkileri ve propaganda / ahlak kuralları gibi yedi faktör ele alındı.

Ayrıca, Gallup’un “Yaşamak İçin İyi Bir Yer mi?” anketinin sonuçları da araştırmaya eklendi. Bu ankette LGBT’lere, yerlisi oldukları bölgeler hakkında o bölgelerin yaşanılası olup olmadığı sorulmuştu.

Asher & Lyric, yürütülen araştırma hakkında, “Sadece Hearsay’a ve diğer gezginlerin söylediklerine güvenmek yerine, LGBT haklarını ülkesi ülkesine derinlemesine inceledik.” Dedi.

“LGBT’lerin seyahat edebileceği en kötü (ve en güvenli) ülkeleri bulmamızda yardımcı olabilecek LGBT Tehlike Endeksi oluşturmak için, çeşitli güvenilir uluslararası kaynaklardan veri topladık.”

Araştırma, LGBT’lerin ziyaret edebileceği en güvenli ilk üç yerin Norveç, Portekiz ve Belçika olduğunu buldu. Bu ülkeler araştırmada, A sınıfı güvenlik puanı alan tek üç ülke olmayı başardı.

İngiltere listede B+ puanıyla dördüncü sırada yer alırken, Amerika şaşırtıcı bir şekilde C+ puanı alarak listede 24. sırada kendine yer buldu. Bunun, evrensel ayrımcılık korumalarının olmamasından kaynaklanıyor olabileceği düşünülüyor.

 LGBT’ler için en güvenli ilk 20 ülke:

 1. Norveç
 2. Portekiz
 3. Belçika
 4. İngiltere
 5. Finlandiya
 6. Fransa
 7. Kanada
 8. İspanya
 9. İsveç
 10. Malta
 11. Yeni Zelanda
 12. Hollanda
 13. Danimarka
 14. Güney Afrika
 15. İrlanda
 16. Avustralya
 17. Uruguay
 18. İzlanda
 19. Kolombiya
 20. Avusturya

Araştırma ayrıca, LGBT’lerin ziyaret edebileceği en tehlikeli ülkeleri de ortaya çıkardı ve sonuç, dünya genelinde LGBT’lere tanınan haklarla paralel çıkmadı.

Nijerya, eşcinsellik için 14 yıl hapis veya ölüm cezasına ek olarak, LGBT haklarıyla ilgili tartışmalarının suçlaştırılması nedeniyle, LGBT’lerin güvenliğinin sağlanamayacağı en kötü yer olarak gösterildi. Listede Katar ikinci, Yemen de üçüncü sırada yer aldı.

 1. Nijerya
 2. Katar
 3. Yemen
 4. Suudi Arabistan
 5. Tanzanya
 6. İran
 7. Sudan
 8. Barbados
 9. Malezya
 10. Malavi
 11. Zambiya
 12. Saint Lucia
 13. Uganda
 14. Pakistan
 15. W. Banka ve Gazze
 16. Kenya
 17. Maldivler
 18. Jamaika
 19. Etiyopya
 20. Mısır

Çalışmanın sonuçlarının ardından Asher & Lyric, LGBT turistleri en popüler tatil yerlerinin bazılarından kaçınmaları konusunda uyardı.

“Dünyada, toplumda eşcinsel bir eşle öpüşmenin ya da el ele tutuşmanın tamamen sıradan görüldüğü bazı yerler bulunuyor. Ancak bazı bölgelerde bu tür hareketler hapis, para, kırbaç gibi veya ölüm gibi daha kötü cezalara çarptırılabiliyor. LGBT’lerin seyahati için güvenli ülke arayanlar, Malezya, Singapur, Suudi Arabistan, Fas, Myanmar ve Mısır gibi popüler tatil yerlerini ve Karayipler’deki Saint Lucia ve Barbados gibi popüler plajları tekrar gözden geçirmeli.”

Öneriler

1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

54 Paylaşımlar
Paylaş54
Tweetle
Paylaş
Pin