fbpx   .  

Yeni Bir Anket, LGBTİ+ Gençlerin %25’inin Cinsiyet Belirtmeyen Zamirler Kullandığını Buldu

The Trevor Project’in düzenlemiş olduğu yeni bir anket, LGBTİ+ gençlerin %25’inin cinsiyet belirtmeyen nötr zamirler kullandığını buldu.  

“Pronouns Usage Among LGBTQ Youth” isimli anket, çoğu gencin cinsiyet belirten zamirler kullanmaya devam ettiğini gözler önüne serdi. Yine de ankete katılanların %25’i, cinsiyet belirtmeyen nötr zamirler kullandığını ve zamir kullanımında dikkatli davrandıklarını söyledi.

 

Anket, ABD’de yaşamakta olan 13 ve 24 yaşları arasındaki 40,001 LGBTİ+ bireyi kapsadı. 

Anket raporuna. “Refakati sağlayacak, intihar oranlarını düşürecek, destekleyici ve kabul edici bir çevre yaratmak için, karşımızdaki bireylere hitap ederken kullanılan zamirlere elimizden geldiğince dikkat etmek gerekir,” Diye yazıldı.

 

“Bir insana nasıl hitap etmeniz gerektiğini o kişiye sorarak öğrenmeniz en iyi yoldur.” 

“National Survey on LGBTQ Youth Mental Health 2020” isimli önceden yapılan bir araştırma ise trans ve cinsiyetsiz gençlerle röportaj yaptı. Araştırma, cinsiyet belirtmeyen kıyafetlerin ve takıların şaşırtıcı bir biçimde intihar riski oranını düşürdüğünü ortaya çıkardı. 

Yine de her beş trans ve cinsiyetsiz bireyden biri, kendilerine karşı saygılı bir şekilde ‘zamir’ kullanıldığını belirtti. Katılımcıların %7’si, hiç kimsenin zamir kullanışına dikkat etmediğini söyledi.

Ayrıca geçtiğimiz sene ünlü Merriam-Webster sözlüğü, “they” zamirinin açıklamasını genişleterek bu zamirin ‘cinsiyetsiz’ bireyler için de kullanılabileceğini not düştü. 

Amerikan Psikoloji Derneği ise “they” zamirinin kullanışını 2019 yılında güncelledi ve kendini ikili sistemin dışında tanımlayan bireyler için de kullanılabileceğini ekledi.

Bunlara ek olarak geçtiğimiz sene Sam Smith, Instagram hesabı üzerinden cinsiyetsiz olduğunu ve kendisine hitap edilirken ‘they’ zamirinin kullanılmasını istediğini söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.