fbpx   .  

Yeni Bir Araştırmaya Göre Yeterince Uyumak ‘Erkekçe Görülmüyor’ İşte Toksik Maskülenlik Bu Kadar Yorucu!

Eğer toksik maskülenitenin daha kötü olamayacağın sanıyorsanız, tekrar düşünün- uykusuz olmak artık ‘erkekçe’ görülüyor.

Journal of the Association for Consumer Research’te yayınlanan bir araştırmaya göre, altı çalışmanın toplamının sonuçları,  ‘daha az uyumak daha fazla maskülenlikle ilgili algılarla ilişkili görülürken, fazla maskülenlikse uykusuz olmakla ilişkilendiriliyor.’

 

Bununla beraber ‘erkekler ne kadar uyuduklarıyla ilgili sosyal yargılarla yüzleşiyorlar ve daha az uyuyan erkek üstün görülüyor.’

Daha az uyuyan erkekler, daha az iddialı, bireyci ve hedef odaklı görülüyor ve erkekler de kendilerini bu kalıplara göre yargılıyor.

Çalışmalardan biri erkeklere ‘sıradan birinden daha fazla uyuyorum’ demenin onlara nasıl hissettirdiğini sordu ve sonuçlara göre bu kişiler, ‘sıradan birinden daha az uyuyorum’ denmesi istenen erkeklerden önemli ölçüde daha az ‘erkekçe’ hissetmişler.

Toksik maskülenlik bir kez daha toksik olduğunu kanıtladı.

Araştırmacılar Nathan Warren ve Troy Campbell ‘Yetersiz uyku pek çok yıkıcı fiziksel, mental ve sosyal sağlık sorularıyla ve kalp krizi, diyabet, depresyon ve şiddetle ilişkilendirilmiştir,’ diye yazdı.

Araştırmacılar ayrıca, ‘Erkekler çoğunlukla sert davranmayı ve bakımla ilgili feminen atıflardan kaçınmayı tercih ediyor,’ diye de ekledi.

‘Erkek sağlığının ağır sonuçlarına karşın, acılara dayanıklı bir sertlik göstermek erkeklerin kalıplara uygun bir biçimde güç, bağımsızlık ve direnç özelliklerini sergilemesine izin veriyor.

Araştırmacılar ‘Uykusuz kalmış maskülenlik tipi’ne birinci örnek olaraksa Donald Trump’ı gösterdiler.

‘Uyku-sağlık-cinsiyet tartışmasını daha da karmaşıklaştıran bir biçimde bazı kültürel liderler önerilenden daha az uyumanın olumlu bir özellik olduğuna inanıyor.’

‘Örneğin ABD Başkanı Donald Trump günde dört saatten daha az uyuduğuyla ilgili övünmüş ve politik rakibi Joe Biden’a ‘Uykucu Joe’ diyerek hakaret etmişti.’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.