fbpx   .  

Yeni Kuir Fotoğrafçılığı’ndan 29 Muhteşem Fotoğraf

Editör Benjamin Wolbergs Yeni Kuir Fotoğrafçılığı’ndan bahsediyor:

Yaklaşık üç yıl önce, estetiği ve görsel dünyalarının eşcinsel kitleye yönelik olduğu çok bariz fotoğraflara sahip olan 1950’lerden kalma bir fizik fotoğrafçılığı kitabının düzenlemesi üzerine çalışıyordum. Bu iş süresince kendime sordum: Çağdaş eşcinsel ve kuir fotoğraflarını içeren bir kitap nasıl görünürdü? Böyle bir kitaba günümüzde hangi fotoğrafçılar, konular ya da tarzlar dahil olurdu?

O civarlarda Matt Lambert ve Florian Hert’ün çalışmalarından haberdar oldum ve başka eşcinsel ve kuir fotoğrafçıları aramaya başladım. Araştırmam yoğunlaştıkça, önümde klişeler ve kalıpların ötesinde çok çeşitli tarz ve görsel dünyalardan inanılmaz yetenekli LGBTİ+ fotoğrafçıların olduğu bir evren belirdi. Yeni Kuir Fotoğrafçılığı fikri bu şekilde doğdu.

 

Kitabın alt başlığının da (sınırlara odaklan) önerdiği şekilde, bu yayın sosyal söylemin sınırlarında olan drag, cinsiyet, kuirlik ve transseksüellik gibi konulara odaklanmayı istiyorum. Aynı zamanda, bu meseleler ve bu inanılmaz yetenekli fotoğrafçıların işlerini sunması için kaliteli bir platform yaratmak da amacım.’

Sanat, insanın kendi cinselliğine tabuların dayattığı sınırların ötesinde yaklaşma ihtimalini her şeyden çok barındırıyor. Sadece cinsiyetin ve yasaklanmış arzuların risksiz ve oyuncu keşfine izin vermekle kalmıyor, aynı zamanda çelişkileri yakalamakta da üstüne yok.

 

Geçtiğimiz yıllarda, sosyal medyadan önemli ölçüde yardım gören genç ve aktif bir kuir fotoğrafçılık dünyası ortaya çıktı. Kendini göstermek, onaylanmak ve yansıtmak konusunda kendi arzularına yenik düşen çoğu fotoğrafçı, özellikle erkek eşcinselliğini özel bir hayal gibi resmediyorlar. Aynı zamanda, kendilerinin ve toplumun transseksüellik ve cinsiyet rollerine karşı yaklaşımlarına eleştirel bir bakış getiriyorlar ve pornografinin hem yozlaştırıcı hem de olumlu gücünü göz önüne seriyorlar.

Filmler, diziler ve ana akım kültürel benimsemeler toplumun kuir yaşam tarzını önemli ölçüde benimsediği hissini verebilir. Ancak birtakım belgesel fotoğrafçıların da gösterdiği üzere hala bazı ülke ve topluluklarda gay ya da lezbiyen olmak dışlanma, izolasyon, damgalanma ve şiddete sebep olabiliyor. Çalışmaları aynı zamanda cinsellik rejimini kaydediyor ve eşcinsel ilişkiler üzerindeki birçok yasağın kolonyal kökenleri olduğu gösteriyor.

Bu çok iyi araştırılmış kitap hem Matt Lambert, Florian Lambert ve Spyros Rennt gibi tanınan fotoğrafçıların, hem de çok daha az bilinen sanatçıların yaklaşık 40 çağdaş fotoğraf pozisyonunu içeriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.