Yeni Zelanda ve Kanada’dan ‘Eşcinsel Dönüşüm Terapisi’ne Tepki: Yasaklayacağız!

 Yeni Zelanda ve Kanada’dan ‘Eşcinsel Dönüşüm Terapisi’ne Tepki: Yasaklayacağız!
Digiqole ad

Zamanı geldi.

Yeni Zelanda ve Kanada’daki yasa düzenleyiciler, bu gözden düşmüş uygulamayı yasadışı kılmak için dünya çapında adımların atılmasıyla birlikte eşcinsel dönüşüm terapisini yasaklamak için hızlandılar.

Yeni Zelanda’da Jacinda Ardern’in merkez sol hükümeti Pazartesi günü, çoğunluğun beklendiği şekilde 17 Ekim’deki seçimi kazanırsa sözde ‘eşcinsellik iyileştirici’ tedaviler sunan tıbbi görevlilere karşı harekete geçeceklerinin sinyalini verdi. Waiariki seçim bölgesini temsil eden İşçi Partisi Milletvekili Tamati Coffey’nin Reuters’a,

‘İnsanların ‘cinsel yönelim ya da cinsiyet kimlikleri yüzünden bozuk oldukları düşüncesi’ tamamen yanlış,’ dedi.

‘Bu zarar veren bir uygulama ve içinde bulunduğumuz nazik, dahil edici ve modern ülkeye ait değil. Dönüşüm terapisi depresyon, anksiyete ve intihar düşünceleri gibi ciddi akıl sağlığı problemleriyle ilişkilendirilmiştir. İşte bu yüzden de tekrar seçildiği durumda İşçi Partisi hükümeti tarafından yasaklanacak.’

Yine kazandığı durumda, Ardern’in hükümeti LGBTİ+ gençlere ruh sağlığı desteği vermek için 4 milyon dolarlık bir yatırım ve okullardaki cinsiyet kapsayıcı tuvaletlerin sayısının artırılması gibi LGBTİ+ topluluğuna pek çok söz verdi. Aynı zamanda transseksüel, non-binary ve interseks bireylerin olumlayıcı sağlık hizmetlerine erişebilmesi ve aynı cinsten çiftlerin ayrımcılığa uğramadan evlat edinebilmesi gibi başka konularda da taahhütlerde bulunmuştu.

Her ne kadar Yeni Zelanda’da dönüşüm terapisini daha önce yasaklama girişimleri duraklasa da beyan, ilerici Yeşil Parti’nin desteğini kazandı. Yeşillerin sözcüsü Jan Logie, partinin İşçi Partisi’nin ‘sonunda bu zararlı uygulamayı durdurmak için harekete geçmesine’ sevindiğini söyledi.

RNZ International’a yaptığı yorumlarda Logie, yönetici partinin LGBTİ+ mevzularını ele alan bir hükümet yaratmalarını umduğunu da ekledi.

‘Çocuklar, göçmenler, kadınlar ve engelliler de dahil olmak üzere pek çok önemli grup bakanlıklar, bölümler ve ofisler tarafından temsil ediliyor. Gökkuşağı topluluklarını bu listenin dışında tutmayı bırakmalıyız.’

Yeni Zelanda şu anda dönüşüm terapisini yasaklamak için çalışma yapan tek ülke değil. Geçen hafta Kanada, COVID-19 salgını yüzünden ertelenen ve LBGTİ+ bireylerin cinsel yönelimlerinin ve cinsiyet kimliklerinin değiştirilmesi için yapılan tedavileri yasaklayacak yasa tasarısını tekrar ele alacağını duyurdu.

Yasa tasarısının Perşembe günü ulusal meclisin alt basamağı olan ‘House of Commons’a gelmesinin ardından Başbakan Justin Trudeau dönüşüm terapisinin ‘zararlı, küçültücü olduğunu ve Kanada’da yeri olmadığını’ söyledi.

Partisi 2019 seçimlerde uygulamayı kaldırmaya söz veren Trudeau, ‘Umarım bütün partiler bu yasa tasarını destekleyerek doğruyu yapar,’ dedi.

Meclis oylaması için henüz tarih belirlenmedi.

Pek çok ülke Birleşmiş Milletler tarafından işkence olarak kabul edilen dönüşüm terapisini yasakladı ya da bu konuda harekete geçti. Uygulama, Arjantin, Brezilya, Ekvator, Almanya, Malta, Uruguay’ın tamamı ve Avustralya, İspanya ve ABD’nin bazı kesimlerinde yasak. LBGTİ+ bireyler ulusal bir yasak beklerken Vancouver ve St. Albert gibi Kanada şehirleri tedaviyi yasaklayan yerel kararlar çıkarttı.

İrlanda, Kuzey İrlanda ve Birleşik Krallık hükümetleri dönüşüm terapisini yasaklamaya söz vermiş olsalar da yasa henüz yürürlüğe girmedi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

46 Paylaşımlar
Paylaş46
Tweetle
Paylaş
Pin