Yüzlerce Öğrenci, Lezbiyen Arkadaşlarını Taciz Eden ‘Homofobik’ Okul Yönetimini Protesto Etti!

 Yüzlerce Öğrenci, Lezbiyen Arkadaşlarını Taciz Eden ‘Homofobik’ Okul Yönetimini Protesto Etti!
Digiqole ad

Los Angeles’taki katolik bir okul, öğrencisi Magali Rodriguez’e cinsel yönelimi yüzünden oldukça zor şeyler yaşattı ve yaptıkları başka şeylere ek olarak da kız arkadaşıyla öğle yemeğinde birlikte oturmasını engelledi.

BuzzFeed News, okul yönetiminin onu yıllarca taciz ettiğini ve korkunç, keyfi kurallara uymadığı takdirde ailesine bildirmekle tehdit ettiğini ifşa ettikten sonra, Los Angeles’ta bulunan katolik lisesinde yaklaşık 500 öğrenci, arkadaşları için yürüyüş düzenledi.

Haber, Kaliforniya’da Bishop Amat Memorial Lisesi’nde okuyan öğrenci Magali Rodriguez’in nasıl disiplin toplantılarına katılmak zorunda kaldığını, fakültenin her hareketini izlediğini, okul psikoloğuyla görüşmek zorunda bırakıldığını detaylıca anlatıyordu. Ayrıca aralarında yakınlaşma olduğu sebebiyle Rodriguez ve kız arkadaşının öğle yemeklerinde birlikte oturmaları yasaklandı. Kızlara, kurallara uymadıkları takdirde durumlarının ailelerine bildirileceği söylendi.

İdarenin yaptığı zorbalık, yaklaşık üç yıl önce Rodriguez’in cinsel kimliğini ilk kez keşfetmeye başladığı zamanlarda ortaya çıktı. Rodriguez ve kız arkadaşı, idari ofise çağrıldı ve ilişkileri hakkında şikayetler bulunduğu söylendi. Bu, okul idarecilerini memnun etmek ve ailelerine haber gönderilmesini engellemek için neler yapabilecekleri konusunda kuralların belirlendiği zaman oldu.

Rodriguez, BuzzFeed News’e “Kampüsteyken hep bir korku halindeydik,” dedi. “El ele tutuşmadık, nadiren sarıldık ve hiçbir şey yapmadık.”

İdareciler tarafından böylesine taciz edildikten sonra, Rodriguez ailesine neye maruz kaldığını ve neler çekmek zorunda kaldığını açıklayan bir mektup yazdı.

Babası Nicolas Rodriguez, “İntihar mektubu gibiydi. Çığlık çığlığa yardım dileniyordu,” dedi.

Buzfeed’in haberinden korkunç olayı öğrenen öğrenciler, her ne kadar Rodriguez artık okulu bırakmış olsa da, cuma günü onun adına yürüyüş düzenledi ve sloganlar attı.

Adsız kalmak isteyen bir öğrenci, “Amat’ın böylesine korkunç bir yönetimi olacağını asla hayal edemezdim,” dedi. “Yazıyı okumaya başlar başlamaz şok oldum. Onun için (Rodriguez) ayağa kalkmaya ve bir şeyler yapmaya karar verdim.”

Okul idarecileri cumartesi günü, Rodriguez ve kız arkadaşının toplum içinde fazla samimi ve yakın davranması nedeniyle onlara bu tarz kurallar uyguladığını açıkladı. Ancak okuldaki heteroseksüel öğrenciler, yapılan açıklamayı samimi bulmadıklarını, okuldaki kimsenin Rodriguez ve kız arkadaşından rahatsızlık duymadığını söyledi.

İdareciler, yaptıkları açıklamada “Bishop Amat Lisesi, cinsel yönelimlerine bakılmaksızın, tüm öğrenciler için destekleyici ve kapsayıcı bir eğitim öğretim ortamı sağlamayı amaçlıyor. Okul, katolik kilisesi’nin kabul edilmiş öğretilerine sadık kalıyor,” yazdı.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

57 Paylaşımlar
Paylaş57
Tweetle
Paylaş
Pin