fbpx   .  

100 Öğrenci Homofobi ve Cinsiyetçilikle Mücadele Etmek İçin Okulda Etek Giydi

Kanada’da bir grup öğrenci kuir öğrencilerin maruz kaldığı sistematik baskıyı ve ifade özgürlüğünü kısıtlayan kıyafet kuralarını protesto etti.

 

‘Toplumun kadınları ve erkekleri görme biçimiyle ilgili’ çifte standardı kınayan öğrenci Zachary Paulin,’cinsiyet eşitliği mücadelesiyle bir direniş ve dayanışma göstermek için ‘İnstagram’da College Nouvelles Frontieres- Gatineau, Quebec’te bir etek giyme protestosu düzenlediğini ifade etti.

 

Paulin CBC’e, Montreal bölgesindeki bazı okulların öğrencilerinin kadın ve erkek öğrenciler arasındaki giyim kuralı farklılıkları yüzünden benzer eylemler düzenlemesinden ilham aldığını söyledi. O protestolar kız öğrencilere etek boyu sınırlaması dayatılırken, erkeklerin şortlarına müdahale edilmemesi üzerine çıkmış ve erkek öğrenciler etek giymişlerdi.

Montreal’deki öğrenciler kıyafet kurallarının kendisine karşı çıkarken, Paulin cinsiyet ve cinsellik konseptleri üzerinden kıyafet kuralları gibi baskı sistemlerine karşı farkındalığı arttırmak için bir fırsat gördüğünü söyledi.

Instagram’da,

‘Etek giyerek, kadınların cinselleştirilmesine karşı birlik olmuş ve toksik masküleniteye karşı bir mesaj vermiş oluyoruz,’ dedi.

Paulin’in protestosu olumlu tepki aldı. Kendi yerel eyleminin bu kadar destek ve ilgi kazanacağını düşünmeyen Paulin, planlarını sadece 30 civarı arkadaşına söylediğini, 100 kişi eyleme katılınca şaşırdığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.