Eşcinsel Erkek Zorbalık ve Yeme Bozukluğuna Karşı Fotoğraflarıyla Savaşıyor

 Eşcinsel Erkek Zorbalık ve Yeme Bozukluğuna Karşı Fotoğraflarıyla Savaşıyor
Digiqole ad

Vücut beklentileri özellikle eşcinseller için toplumun en büyük sorunlarından biri. Çoğumuz dışarıdan gelen eleştirilerle ve içimizde ise ‘mükemmel’ vücut için mücadele ediyoruz.

21 yaşındaki Elias Nohra, uzun süredir vücudunun gelişme aşamalarını fotoğraflıyor.

50,000 takipçiye sahip olduğu Instagram hesabını kullanan Nohra, açık bir şekilde anoreksiya, kilosuna ve görünüşü yüzünden karşılaştığı zorbalığı ve vücut dismorfisini tartışıyor.

Nohra, vücudunuzu geliştirmenin zihninizi değiştirebileceğini ve iç huzura ulaşabileceğinizi tüm dünyaya duyurmak istiyor.

%CODE1%

Yeme bozukluğu ve zorbalık geçmişi

”Okuldan sonra geceleri spor salonunda ağır kardiyo antrenmanları yapardım, hatta bazen spor salonuna gidebilmek için okuldan önce erken kalkardım. Bunları yaparken 14 yaşındaydım.

Günde 2 yada üç saatimi yüksek yorgunluk ve acı pahasına kalori yakmaya harcardım. Eve döndüğümde çok az yemek yerdim ya da yemezdim. Açlığım yüz göstermeye başladığında her şeyi yerdim ve hepsini kusardım.

Bazen hepsinin çıktığından emin olmak için müshil kullandığım bile olurdu.

Bilmiyordum ki bu yaptıklarım aşırı, takıntılı, sağlıksızdı. Kısacası bir hastalıktı.

Yeme bozukluğu yada vücut dismorfisine kapıldığınızda kendinizden asla memnun olmuyorsunuz. Kendinizi nasıl gördüğünüz ve kendinize karşı gerçekliğiniz tamamen bozuluyor.

Aynadan çektiğim fotoğrafa (aşağıda) baktığımda  hala kilolu olduğumu ve aç kalmam gerektiğini düşünüyordum.”

%CODE2%

”Lise yıllarım hayatımın en kötü zamanlarıydı.

Kilolu bir çocuk olarak büyümek, her kilolu çocuğun söyleyebileceği gibi berbat bir deneyim. Okuldaki yaşıtlarım kilolarım yüzünden bana işkence eder, vücudumu dürter, önlerinde yediğimi görmek için bana yemek teklif ederlerdi.

Acı gerçek ise bazılarımız asla alışılmış kalıptaki çekici kişi, sağlıklı ya da fit olmayacak. Ben değer göremedim ve beğenilmedim, siz de bazı insanlar tarafından bu muameleye maruz kalacaksınız. Ama bu tamamen doğal.

Bugün, gurur duyarak söyleyebilirim ki, yıllarca süren istismarın ve işkencenin sonucu olan kararlılık, bugün olduğum insanı yani mutlu, özgüvenli ve korkusuz insanı yarattı.”

%CODE3%

Bu değişimimin nedeni

Bu yolculuğa tek bir amaçla başladım o da sağlıklı olmaktı. Kilo verme yolculuğuma beni biri mi zorlamıştı? Hayır.

Ailem umursamadı. Çok az arkadaşım vardı ve onlar da umursamadı. Bana sataşan zorbalar umursamadı.

Bu yolculuğu tek başıma çıktım çünkü daha sağlıklı ve daha mutlu olmak istiyordum. XXL bedenden daha küçük kıyafetlerin bana olmasını istiyordum.

Geceleri ağlarken uyuyakalmaktan yorulmuştum.

Fakat yaptığınız hataların size nasıl düzgün bir denge kurulacağını öğretmesi gerek. Bazen kusurlu mükemmelliğinizle karşınızdakine bir parmak kaldırıp, “Bu kimin umurunda?” demeniz gerekiyor.

Şu an zihinsel, sosyal, duygusal ve fiziksel olarak daha iyi miyim? Kesinlikle.

%CODE4%

Vücudumu geliştirmem zihnimi de geliştirdi

Vücut Bilgeliği adında bir konsept keşfettim. Vücudunuzu ve vicdanınızı dinlemek ve onlara göre hareket etmek, konseptin amacı bu.

Aklımda neler dönüyorsa ona göre davranıyorum çünkü hislerim çok şeffaf.

Duygusallıkta kural yok. Neler hissettiğim çok basit, hislerime karşı dürüstlüğüm düşüncelerimin kaynaklığı. Hislerinizle düşünmek kaliteli bir yaşam için iyi hissetmeyi doğuruyor.

Instagram hesabımda paylaştıklarım benim duygusal tarafımı yansıtıyor. Duygusallık, erkekler için gizemli bir çekicilik, fakat ne yazık ki bu baskılanıyor.

6 yıldır beni bu huzura ulaştıran kendime karşı farkındalığımı, vücudumu ve bana ne demek istediğini dinleyerek başarıyorum.

Değişim ve gelişimle birlikte ilerlemek gerçekten özgürleştirici.

Genel geçer bir “mükemmel” vücut sizi sonsuza dek mutlu eder mi?

Mutlu olmak için daha iyi bir vücut istemekte kesinlikle bir sorun yok.

Malesef bazı eşcinsel erkekler spor salonu kültürünü kendilerine karşı zararlı bir hale getiriyorlar.

“Spor bağımlısı” insanlar, spor salonuna gitmeyi bir gün ekerlerse depresyona girebiliyorlar. Bu erkeklerden çoğu vücut dismorfisi çekiyorlar.

Spor salonu kültürünü seviyorum çünkü bu benim benliğime ve günlük hayatıma işledi. Beni en karanlık zamanlardan kurtardı.

%CODE5%

Hiç estetik ameliyat olmadım

Kendimi keşfetme yolculuğumun başlarında estetik ameliyat geçirmeyi kesinlikle düşünmüştüm fakat estetik ameliyatlar oldukça pahalı ve benim onlara ihtiyacım yok.

Vücudumun hala bazı yerlerinde çatlaklarım var.

Ayrıca kalçamın etrafında hala gevşek derilerim var fakat onları kabullendim.

Ne olurlarsa olsunlar bütün kusurlarımı kabullenmeyi öğrendim.

%CODE6%

Benim gibi olmak isteyenlere tavsiyem

Genellikle vücut yapmış insanların yıllardır böyle olduklarını düşünürüz ancak onların uzun ve sıkı bir yoldan geçtiğini fark etmeyiz.

Herkesin vücudu farklı şekillerdedir. Bazılarımız daha maskülen oluruz, bazılarımız daha feminen. Eğer vücut çalışıyorsanız ve hala “çekici” olmanız için kırmanız gereken camdan bir sınır olduğunu düşünüyorsanız, umarım size bunun çok uzak olmadığının somut bir kanıtı olabiliyorumdur.

Benim mesajım dış güzellikten daha ileri bir mesaj. Benim mesajım azim ve ahenkin, kendinizi ve kusurlarınızı sevmek üzerindeki etkisini anlatmak.

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

9 Paylaşımlar
Paylaş9
Tweetle
Paylaş
Pin