fbpx   .  

13 Yaşındaki Oğlum Bana Açıldı, Ne Yapmalıyım?

İyi niyetli bir baba, Reddit LGBT sekmesine, kendisine yeni açılmış oğluyla nasıl konuşması gerektiğini sordu.

Baba “13 yaşındaki oğlum bize eşcinsel olduğunu söyledi,” şeklinde yazdı. “Annesi ve ben hiçbir şekilde sorun etmedik ve sorgulamadık. İtiraf etmeliyim ki öncesinde şüphelenmeme rağmen onunla bu konuyu konuşmaya hazır değildim.”

“Ona onu sevdiğimizi ve bunu hiçbir şeyin değiştiremeyeceğini söyledik. Eşcinsel olmasının bizim için hiçbir şey değiştirmediğini de. Olduğu kişi olması gerekiyor.”

Baba, onu kabul etmelerine rağmen kendini tanıdık olmayan bir alanda gibi hissetmiş. Oğullarının cinsel olarak aktif olup olmadığından (cinsel olarak aktif değilmiş) ve bu durumun arkadaşları tarafından nasıl karşılanacağından (arkadaşları biliyormuş ve sorun etmemişler) endişelenmişler.

 

”Ayrıca ona bunu sır olarak tutmamasını, ama kime söylediğine dikkat etmesi gerektiğini söyledik. 250,000 kişilik tutucu bir metropolde yaşıyoruz ve onu bazen kaçınılmaz olabilecek zorbalıktan, sataşmalardan ya da saldırılardan korumak istediğimizi açıkladık.”

Heteroseksüel çocukların heteroseksüel aileleri, çocuklarına buluşmalar, ilişkiler ve seks hakkında rehberlik ederken kendi tecrübelerinden yola çıkıyorlar. Eşcinsel çocukların heteroseksüel aileleri ise karanlıkta uçuyorlar.

Baba Reddit’e, “Ona anlatmamız gereken şeyler var mı? O büyürken izlememiz gereken öğretici şeyler var mı?” şeklinde sorular yöneltti.

Cevaplayanlar ise oldukça sıcak yaklaştı ve bu babayı iyi ebeveynliği için tebrik etti. Yerel PFLAG’ler ile iletişime geçmeleri gibi (Lezbiyen ve gaylerin arkadaşları ve aileleri adındaki bir yardım kurumu) öneriler geldi.

Cevaplayanlardan biri;

“Oğlun hayatı boyunca kendini heteroseksüel olarak varsayan insanlara açılmak zorunda kalacak.” şeklinde açıkladı. “Bu asla durmayacak fakat yıllar sonra kolaylaşacak. Onun bu çalkantılı gençlik döneminde yanında olun ve etrafınızdaki homofobik davranışlar sergileyen insanları uyarın, eğer bu davranışları bırakmazlarsa onlara katlanmayı bırakın ve onlarla iletişimi kesin. Bu onun için çok şey ifade edecektir.”

Bir başkası;

“Görünen o ki benim kendimi keşfettiğim yaşımdan çok daha önce kendini keşfetmiş, onu tebrik ediyorum.” şeklinde ekledi. “10-11 yaşlarımdan beri erkeklerden hoşlanıyordum fakat 15 yaşıma kadar bunu kabullenemedim. Çocukların erken yaşlarda kendilerini kabullenmelerini görmek gerçekten çok güzel, eğer ben de erken kabullenseydim sanırım hayatım biraz daha sancısız olurdu.”

Gönderiyi atan baba, son güncellemesinde;

“Bahsetmeyi unuttum, eşim oğlumuzla açılma muhabbeti başlamadan önce konuşurken vahiy gelmişçesine o konuşmalarının videosunu telefonuyla kaydetmeye başlamış. Eğer bir gün oğlumuz için yayınlamamız sorun olmazsa onun açılma videosunu yayınlayacağız.”

Yorum yapanlardan en az bir kaç kişi oğullarının bu video hakkında “utanç verici” düşüncesine sahip olduğu tahmininde bulundu. Ama umuyoruz ki kendisi bir gün mahcup hissetmeyi bırakıp, cesaretinin ve ailesinin sevgi dolu desteğinin ölümsüzleştirildiği bu anla gurur duyacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.