Türkiye’ye Sığınmak İsteyen 20 Yaşındaki Genç, Eşcinsel Olduğu İçin Ailesi Tarafından Vahşice Katledildi!

 Türkiye’ye Sığınmak İsteyen 20 Yaşındaki Genç, Eşcinsel Olduğu İçin Ailesi Tarafından Vahşice Katledildi!
Digiqole ad

İranlı eşcinsel bir genç, eşcinsel olduğu öğrenildikten sonra ailesi tarafından vahşice öldürüldü ve korkunç bir “namus cinayetinde” kafası kesildi.

20 yaşındaki Alireza Fazeli-Monfared’in, 4 Mayıs Salı günü, İran ordusunun kendisini “cinsel ahlaksızlıklar” nedeniyle hizmetten muaf tutmasının ardından kardeşi ve kuzenleri tarafından öldürüldüğü bildirildi. 

En yakın arkadaşı Aghil Abyat’ın Iran Wire’a söylediklerine göre Salı akşamı saat 19:00 sularında son kez annesiyle telefonda konuştu. 

Kısa bir süre sonra üvey kardeşi Alireza’nın evine geldi ve babalarının onu görmesi gerektiğini söyledi. Alireza, erkek kardeşi ve kuzenlerinin onu öldürüp kafasını kestiği, Ahvaz’ın başkenti yakınlarındaki Borumi köyüne arabayla götürüldü.

Alireza, ölümünden önce İran’dan kaçmayı ve erkek arkadaşına mülteci olarak Türkiye’de katılmayı planlıyordu. Partneri aktivist Aghil Bayat, İranlı LGBTİ+ ağı 6rang’a, katillerin cinayetten hemen sonra Alireza’nın annesini aradıklarını ve cesedini nerede bulacağını söylediklerini söyledi. 

Bayat, Alireza’nın annesinin cinayetin ardından “şokla hastaneye kaldırıldığını” söyledi. Daha sonra Radio Zamaneh’e Alireza’nın katillerinin tutuklandığını söyledi. 

İran’da LGBTİ+ bireyler genellikle aile üyeleri tarafından şiddete maruz kalıyor.

6rang yaptığı açıklamada, Alireza’nın ailesinin onun cinselliğini tanımlamasına izin veren askeri muafiyet sürecini hedef aldı. 

İran International tarafından çevrilen ve Instagram’da paylaşılan bir açıklamada 6rang, “Askerlik (muafiyet) kartında cinsel yöneliminin belirtilmesi sonucu Alirza’nın öldürülmesi, birkaç yıl önce İranlı eşcinsel erkekler için askerlik muafiyeti sürecinin neden olduğu riskler hakkındaki uyarımızı bir kez daha kanıt sağladı ve bu güvenlik risklerini önlemeye yönelik bir mevzuat ihtiyacının altını çizdi,” dedi. 

Savunuculuk grubu daha önce, muafiyet sürecinin kolluk kuvvetlerine, yargıya, işverenlere ve eğitim kurumlarının “eşcinsel erkekleri askerlik muafiyet kartıyla sadece bir bakışta teşhis etmelerine” izin verdiği konusunda uyardı.

Süreç, homofobi ve transfobinin yaygın olduğu İran’daki LGBTİ+ topluluğunu tehlikeye atıyor. 

Bu arada BBC Persian, 7 Mayıs Cuma günü Alireza’nın aile üyeleri yüzünden tehlikede olduğunu ve İran’dan kaçmayı planladığını söyleyen ses kayıtlarını aldığını bildirdi. 

Kadınlar ve LGBTİ+ bireyler, aileye utanç veya onursuzluk getirdikleri inancıyla, sözde “namus cinayetlerinde” hedef alınmaktadır.

The Journal of Interpersonal Violence’da 2019 yılında yapılan bir araştırma, eşcinsel karşıtı “namus şiddeti”nin dünya çapında hala kullanıldığını ve teşvik edildiğini ortaya koydu.

6rang tarafından 2020’de derlenen bir rapor, İran’da her 10 kuir kişiden altısının aile üyeleri tarafından saldırıya uğradığını, neredeyse yarısının ise kamu önünde cinsel saldırıya uğradığını ortaya koydu.

İran’da eşcinsel cinsel ilişki yasa dışı ve ölüm ya da ömür boyu hapisle cezalandırılıyor. LGBTİ+ kimliklerinin herhangi bir şekilde sergilenmesiyse şiddetle kınanıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin