fbpx   .  

2014’ün En İyi Fotoğrafı LGBTİ Temalı

58. Dünya Basın Fotoğrafı Yarışması’nda büyük ödül, Rusya’da eşcinsel bir çifti fotoğraflayan Danimarkalı fotoğrafçı Mads Nissen’in oldu. 58. Dünya Basın Fotoğrafı Yarışması’nda büyük ödül, Güncel Meseleler kategorisinde yarışan “Jon ve Alex” adlı fotoğrafıyla Danimarkalı fotoğrafçı Mads Nissen’in oldu. Rusya’da “geleneksel olmayan cinsel ilişki propagandası”yasağı, LGBTİ’lerin (lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks) ifade ve toplanma özgürlüğü önünde büyük bir engel oluşturuyor.

“Eşcinselliği aşan bir fotoğraf”

Erkek arkadaşını öperek vedalaşan bir eşcinselin gözleri önünde dayak yemesinin arsından tekrar tekrar Rusya’ya giden Nissen, İngiliz Fotoğraf Jurnali BPJ’ye “Bir fotoğrafçı olarak, ayrıca bir insan olarak, toplumda, anlamak oldukça zor olabilse bile, görmezden gelemeyeceğiniz pek çok değişim ya da eğilimler fark ediyorsunuz,” dedi.

 

Yarışmanın jüri üyelerinden Vogue İtalya Baş Fotoeditörü Alessia Glaviano, “fotoğraf, küresel bir mesele olarak, eşcinselliği de aşan bir biçimde, sevgiyle ilgili. Yalnızca eşcinsellikle ilgili değil; eşitlik, toplumsal cinsiyet, siyah ya da beyaz olmak, azınlıklara dair tüm meselelerle ilgili dünyaya güçlü bir mesaj veriyor” ifadelerinde bulundu.

berkin_elvan_bulent_kilicElvan protestosu fotoğrafına birincilik ödülü

 

Yarışmada AFP fotomuhabiri Bülent Kılıç da Olay Yerinden Haber kategorisinde birincilik ve üçüncülük kazandı.

Time dergisi ve Guardian gazetesi tarafından 2014 yılının en başarılı fotomuhabiri seçilen Kılıç, kendisine birincilik getiren fotoğrafı Berkan Elvan protestosunda, üçüncülüğü kazandıran fotoğrafı ise Kobanê’de koalisyon güçlerinin IŞİD militanlarının bulunduğu Tilşehir tepesine yaptığı hava saldırısında çekti.

Yarışmada ödül kazanan fotoğrafların tamamına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Kaos GL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.