2018’in En İyi LGBT Filmleri

 2018’in En İyi LGBT Filmleri
Digiqole ad

Geride bırakmak üzere olduğumuz yıl LGBT filmler açısından bir hayli hareketli geçti. “God’s Own Country” and” Call Me By Your Name” gibi büyük yapımlar ön plana çıksa da,  2018, LGBT filmlerin yılı oldu diyebiliriz.

Deadpool’undan Whitney’sine, Boy Erased’inden Love Simon’una uzanan bir liste oluşturduk ve sizlerle paylaşalım dedik! Lafı fazla uzatmadan listeye geçelim efendim. 

10) Deadpool 2

Marvel dünyasının gözde kahramanlarından Deadpool, panseksüel kimliği ile beyaz perdede yerini tekrar aldı ve dünyayı kurtardı. Deadpool 2, sadece Deadpool’un değil, lezbiyen süper kahramanlar Yukio ve Negasonic Teenage Warhead’e verdiği yer ile, LGBT’nin önemli bir kısmına hitap ediyor! 

9) Alex Strangelove

Başrolünde Daniel Doheny’nin yer aldığı Alex Strangelove, eşsiz bir Netflix yapımı. 

Film, liseli bir gencin karmaşık dünyasını ele alıyor. Alex, ilk seksini uzun süredir sevgili olduğu kız arkadaşı ile yapmışken bir anda hayatına giren başka bir çocuk her şeyi allak bullak ediyor. 

8) The Miseducation of Cameron Post

Chloë Grace Moretz’in LGBT’ye gösterdiği destek uzun süredir biliniyor. 2012’de yazılan Emily M. Danforth imzalı romandan yola çıkılarak çekilmiş olan filmde, Moretz’in canlandırdığı karakter ailesi tarafından eşcinsel dönüşüm terapisi için kampa gönderiliyor. 

7) Whitney

Yönetmeni Kevin Macdonald olan ve Whitney Houston’un hayatını ele alan film, Whitney, sembol haline gelmiş sanatçının biseksüel kimliğine dokunmadan geçmiyor. 

Hatta Whitney Houston’un bu yönü, filmin çekirdeğindeki öğelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. 

6) Bohemian Rhapsody

Sacha Baron Cohen’in Freddie Mercury rolünü reddetmesiyle çekim süreci sekteye uğrayan Bohemian Rhapsody, geçtiğimiz sene vizyona girerek ortalığı yıktı geçti. 

Mr. Robot’tan tanıdığımız Rami Malek’in harika oyunculuğuyla göz doldurduğu Bohemian Rhapsody’de, LGBT’nin sanat dünyasında belki de bir numaralı figür olan Freddie Mercury’nin ve grubu Queen’in hayatı anlatılıyor. 

5) The Wound

Aslında 2017’de yayınlanan film, ilginç bir şekilde hakettiği ilgiyi bu sene gördü. Ulwaluko kabilesinin bir ritüelindeki gayleri anlatan yapım, Güney Afrika’da büyük tepki topladı. 

Çekim ekibi ve oyuncular ölüm tehditlerine varan ifadelere maruz kalsa da, bölge adına önemli gerçeklerden birini gözler önüne seren film bir çok kişi tarafından ilgi gördü. 

4) Boy Erased

Boy Erased, eşcinsel dönüşüm terapisinin yarattığı travmayı gerçek anlamda ele alan tüm zamanların en iddialı filmi. 

Henüz Avrupa’da gösterime girmeyen film, ABD’de büyük ses getirdi ve oyunculukları ile hem Russell Crowe hem de Nicole Kidman izleyenleri kendilerine hayran bıraktı. 

3) The Favourite

1702-1707 yılları arasında İngiltere ve İrlanda topraklarına hükmetmiş Kraliçe Anne, Leydi Sarah ve genç bir hizmetçi Abigail arasındaki aşk üçgenini anlatan filmin kadrosu da, hikaye kadar muhteşem. 

Olivia Colman, Rachel Weisz ve Emma Stone’un yer aldığı film, LGBT’nin geçmişinden bir kesit sunuyor. 

2) 120 BPM (Beats per Minute)

Yayınlandıktan sonra özellikle Cannes Film Festivali’nde eleştirilerin odağı olan ‘AIDS Draması’ 120 BPM, geçtiğimiz yaz Avrupa sinemalarına geldi. 

Robin Campillo imzalı Fransız filmi, 1990’ların Paris’indeki AIDS için farkındalık yaratmaya çalışan aktivistleri anlatıyor. 

1) Love, Simon

Evet, siz eleştirmeden biz eleştirelim: Listenin geri kalanında “Love Simon”dan daha güzel filmler olabilir. Fakat yarattığı etki bakımından değerlendirince, bu film zirveyi hakediyor. 

Becky Albertalli’nin Simon vs. the Homo Sapiens Agenda adlı kitabından hareketle çekilen filmde, eşcinselliğini açma sürecinde olan liseli bir gencin, Simon’un hayatını anlatıyor. 

Greg Berlanti’nin yönettiği Love Simon 66 milyon dolarlık hasılat ile büyük bir başarı elde etmiş durumda ve gördüğü ilgi gün geçtikçe artıyor. 

Umuyoruz 2019 sağlık ve mutluluk ile birlikte daha güzel LGBT filmlerini de getirir! 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Paylaşımlar
Paylaş1
Tweetle
Paylaş
Pin