2020’de Daha Mutlu Bir İnsan Olmanın 20 Yolu

 2020’de Daha Mutlu Bir İnsan Olmanın 20 Yolu
Digiqole ad

2020 şimdiye kadarki en mutlu ve en tatmin edici yılınız olsun ister misiniz?

Zihinsel ve duygusal sağlığınızı 2019’da bırakmanın vakti artık geldi de geçiyor. Ruh haliniz hayatınızı birçok açıdan etkiler. Bunlar arasında ilişkileriniz, işiniz, bakımınız bulunur. Bu yüzden 2020’yi güzelleştirmeye çalıştırmak önceliğiniz olmalıdır. Kendinizi sorumluluk altında hissetmeyin ve şunu unutmayın, yapamayacağınız hiçbir şey yok!

Aşağıda, terapistler tarafından tavsiye edilmiş, mutlu olmak için yapabileceğiniz en iyi yirmi şeyi sizler için sıraladık, iyi okumalar dileriz.

Bir kaygınızı yok edin.

Bu yıl kaygılarınızı yok etmeye başlamak için kendinizi motive edin.

Belki maraton koşmanız gerekiyor, belki hoşlandığınız kişiye açılmayı planlıyorsunuz ama cesaret edemiyorsunuz. Kendinize bir hedef belirleyin, amacınız size iyi gelmeyen bir arkadaşınızla ilişkinizi kesmek, ailenizle konuşmanız gereken önemli bir konu olabilir. Hedefinizi ve ödülünüzü seçin sonra ona ulaşın, çabalayın. Kesinlikle faydasını göreceksinizdir.

Uyku düzeni oluşturun.

Size uygun bir zaman aralığı seçerek uykunuzu düzene sokun. Her gece yatağınıza yattıktan sora saatlerce telefona bakmayı kesin. Uyumaya çalışın. Unutmayın, iyi bir gece uykusu çok önemlidir ve ruh sağlığınızı etkiler. Gününüzü beş veya altı saatlik uykularla geçirmeye çalışarak kendinize eziyet etmeyin. Uykunuzu düzene soktuğunuzda hafızanızın güçlendiğini, endişelerinizin yok olmaya başladığını göreceksiniz.

Kendinize uygun kişisel bakım programı yapın.

Bir insanın belirleyebileceği en etkili zihinsel sağlık hedefi, iş yükünü ve sorumluluklarını ona unutturacak, keyif duygusu getirecek kişisel bakım yapmaktır. Gidin birkaç yüz maskesi, nemlendirici alın. Tırnaklarınızı kesin, saçlarınızı tarayın belki değişikliğe giderek şampuanınızı değiştirin, yeni bir vücut yıkama jeli alın. Sizin için iyiye yönelik bir değişiklik olacaktır.

Günde dışarıda 10 dakika geçirin.

Öğle aranızda dışarı yürüyüşe çıkın, sabah kahvenizi dışarıda içmek için kendinize zaman ayırın veya koşuya çıkın. Uzun süre boyunca dışarıda kalmak zorunda değilsiniz.

Düzenli olarak zihin egzersizleri yapın.

Gelecek için endişelenmemeye çalışın. Günde beş dakika boyunca etrafınızdakileri ve nasıl hissettiğiniz anlamaya çalışın. Bunu gördüğünüz beş şeyi, kokladığınız iki şeyi, duyduğunuz üç şeyi isimlendirerek yapabilirsiniz.

Kendinize güzel şeyler söyleyin.

Her sabah aynada kendinize hoşlandığınız bir özelliğinizi söyleyerek, iltifat ederek pozitif düşüncelerinizi arttırabilirsiniz. Kulağa klişe geliyor olabilir ama denedikten sonra etkisini göreceksiniz.

Sağlıksız bir alışkanlığınızı yenin.

Birçoğumuz sağlıksız alışkanlıklarımızın farkındayız ancak bir türlü onları yenmeye çabalamıyoruz veya buna cesaret edemiyoruz. Strese sebep olabilecek sağlıksız alışkanlıklarımızı profesyonel yardım alarak veya kendimizi motive ederek yenebiliriz.

Sevdiğiniz bir fiziksel aktivite edinin.

Egzersiz yapmak zihinsel sağlık için de oldukça önemlidir. Yapabiliyorsanız günde yarım saatinizi egzersiz yapmaya ayırın. Daha sağlıklı bir ruh haline sahip olacak ve stresiniz azalacaktır.

Meditasyon yapmayı deneyin.

Stresten bahsetmişken meditasyonu önermesek olmazdı. Stresinizi azaltmak ve gündelik yorgunluğunuzu azaltmak için meditasyon yapabilirsiniz.

Negatif düşüncelerden kurtulun.

Durun ve kendinize neden bu kadar kötü davrandığınızı düşünün. Gerekirse hayatınızı, olan bitenleri sorgulayın. Bu tarz alıştırmalarla negatif düşüncelerden kurtulabilirsiniz.

Güzel bir ilişki yaşamaya çalışın.

Gözünüze kestirdiğiniz kişiyle yakın olun, birlikte kaliteli zaman geçirmek için planlar yapın. Eğer seçtiğiniz kişiyle yürümeyecek gibiyse zorlamayın, yeri geldiğinde vazgeçmeyi bilin.

Kişisel gelişim kitapları okuyun.

Zihinsel sağlıkla ilgili piyasada bolca kişisel gelişim kitabı bulunuyor. Sevdiğiniz bir yazarın en azından bir kitabını edinin ve okuyun. Sizin için motivasyon ve ilham kaynağı olabileceğini düşündüğünüz kitapları alabilirsiniz.

Sosyal medya kullanımınızı azaltın.

Sosyal medyanın size olan zararlarını anlatmamıza gerek var mı? Sosyal medyada daha fazla zaman geçiren insanların daha kötü bir zihinsel sağlığa sahip olduğunu araştırmalar göstermektedir. Öyleyse sosyal medyadan uzaklaşın ve farklı şeylere odaklanın, hobiler edinin.

Daha iyi sınırlar koyun.

Etrafınızda size olumsuz enerji veren, sizi üzen, kalbinizi kıran, motivasyonunuzu düşüren insanlar olabilir. Ya aranıza mesafe koyun ya da arkadaşlığınızı bitirin. Daha sonra bunun için bize teşekkür edebilirsiniz.

Haftalık ilerleme listesi hazırlayın.

Bir anda her şeyin kusursuz olmasını beklemeyin, sabırlı olun. Bunu beklerken nasıl geliştiğinizi görmek için ilerlemenizi görebileceğiniz haftalık bir “ilerleme listesi” hazırlayabilirsiniz. Hafta boyunca başarılarınızı, mutluluklarınızı bir deftere veya telefonunuza kaydedin. Küçük başarılarınızı kutlayın ki daha büyükleri gelebilsin.

Üzülmenize izin verin.

Her zaman mutlu olacağız diye bir şey yok ya, zaman zaman üzülebilir veya kalbiniz kırılabilir. Böyle olduğunda ağlamanıza, üzülmenize izin verin. Kendinize zaman ayırın.

İmkanınız varsa bir terapistle görüşün.

Eğer fiziksel açıdan kendinizi geliştirmek isterseniz spor antrenörü veya akıl hocası tutabilirsiniz. Ayrıca imkanınız varsa terapistle görüşmek sizin için çok faydalı olacaktır.

Şükür günlüğü tutun.

Elinizdekiler için şükretmek daha mutlu bir insan olmanızı sağlayacaktır. Bir defter edinin veya telefonunuza her gün şükran duyduğunuz bir şeyi yazın. Unutmayın, şükrettiğiniz şeyin büyük veya küçük bir şey olması önemli değil, şükretmeniz ve yazmanız önemli.

Telefonunuzu zaman zaman kapatın.

Araştırmalar çok fazla telefonla zaman geçirmenin zihinsel sağlığınızı olumsuz etkileyebileceğini göstermiştir. Daha az mesajlaşmaya, sosyal medyada gezinmeye çalışın.

Sağlıklı beslenmeye çalışın.

Ne yediğinize dikkat etmek hem zihinsel hem de fiziksel sağlığınızı olumlu etkileyecektir. Eğer kilo probleminiz varsa diyetisyene gitmekten çekinmeyin. Kendinize güzel bir beslenme programı oluşturun. Unutmayın, bedeninize iyi bakmak size iyi hissettirecektir.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

33 Paylaşımlar
Paylaş33
Tweetle
Paylaş
Pin