fbpx   .  

2020’nin En Kuir 13 Animasyon Anı

Kuşkusuz bu, animasyon tarihinin en kuir yılıydı!

Yıllardır mümkün olmayacağını düşündüğümüz sınırlar aşıldı. Ama kahretsin, animasyon endüstrisindeki kuir insanlar çok çalışıyor! Biseksüel bir Disney karakterimiz var, öpüşen süper kötüler, trans ve nonbinary temsili ve bir kedi kızla bir sporcu arasındaki lezbiyen aşkın ne kadar güçlü olabileceğine dair bir Netflix şovumuz var. Daha ne olsun?!

 

She-Ra and The Princesses of Power

Bu yıl çok beğenilen, çok sevilen ve ultra kuir dizisi She-Ra final yaptı. Son sezonun çoğu, Adora ve Catra’nın ilişkisine odaklandı ve sonunda (spoiler uyarısı!), dünyayı kurtaran birbirlerine olan aşkları ve çok güçlü bir lezbiyen öpücüğüydü. Noelle Stevenson ve ekibi bunu gerçekten de yaptı.

 

Kipo and the Age of Wonderbeasts

Bu Netflix animasyon bilim kurgu dizisinde, Kipo’nun arkadaşı Benson, sadece “Ben gayim” sözlerini söyleyerek çok direkt bir biçimde açıldı. Bu yıl onun da bir erkek arkadaşı var! Benson ve Troy bu yıl en sevdiğimiz iki kuir karakterlerden.

The Owl House

Luz Noceda, yaratıcı Dana Terrace, “Enchanting Grom Fright” bölümünden sonra genç Dominikli-Amerikan cadının biseksüel olduğunu onayladığında bir Disney şovuna liderlik eden ilk biseksüel karakter oldu. Bölümde Luz ve öğrenci arkadaşı Amity dans ederek harika bir animasyon geleneğini sürdürdü.

Harley Quinn

Batman kötüleri Harley Quinn ve Poison Ivy, Batman: The Animated Series günlerinden beri hayranları tarafından uzun süredir yakıştırılıyorlar ve şimdi, Harley’in kendi şovunda ikisi sonunda öpüşüp bir araya geldi. Poison Ivy, Uçurtma Adam ile evlenecekti, ama cesur bir kurtarmadan sonra Ivy, Harley’in dudaklarına bir öpücük koydu ve gerisi eşcinsel tarihiydi.

Steven Universe Future

Steven Universe, son birkaç yıldır öncü kuir dizi oldu. Bu diziden önce imkansız görünen şeyleri yapıp sınırları zorladılar, eşcinsel öpücükleri ve eşcinsel bir düğünü öne çıkardılar, interseks ve trans karakterleri dahil ettiler ve kuirliğe odaklandılar. Bu yıl, tüm zamanların en güzel ve en kuir animasyon dizilerinden birinin son kısmı Steven Universe Future’u izledik.

Adventure Time: Obsidian

Adventure Time’ın HBO Max’a geçmesiyle, Prenses Bubblegum ve Marceline hakkında yepyeni bir bölüm kazandık! Obsidian’da Marcy ve Bubblegum, güçlü ve kadim bir ejderha hapishanesinden kurtulduğunda bir çift olarak “ev mutluluğu” içinde yaşıyorlar. Dizi harika ve çiftin ilişkisi hakkında pek çok şey anlatıyor. İstediğimiz her şeye sahip.

Onward

Evet, kelimenin tam anlamıyla “daha ​​iyi oluyor” diyen Lena Waithe’nin canlandırdığı lezbiyen tepegöz polisle bu yıl tanıştık. 

Big Mouth

Big Mouth’un 4. Sezonunun ilk böümünde Josie Totah’ın oynadığı, yaz kampındaki trans bir kız olan Natalie ile tanıştık. Trans olmakla ilgili pek çok şaka var ama hiçbiri Natalie’yi hedef almıyor.

Out

Out, Disney ve Pixar tarafından üretilen ilk resmi eşcinsel animasyon kısa filmdi. Projeyi yazan ve yöneten, Steven Clay Hunter, ailesine açılmaktan korkan ve köpeğiyle sihirli bir şekilde bedenlerini değiştiren bir erkek hakkındaki bu sevimli kısa filmi yapmak için kendi açılma deneyiminden yararlanmış.

Craig of the Creek

Cartoon Network şovu, bu yıl Angel adında yeni bir cinsiyetsiz yan karakteri (non-binary ekip üyesi Angel Lorenzana tarafından seslendirildi) tanıttı. Angel kendisini tanıttığında, Craig’den küçük kız kardeşinin zamirlerini kreş formuna yazmasını istemişti.

SpongBob SquarePants

Eskiden eşcinsel karşıtı gruplar SpongeBob’a sataşmayı severdi çünkü animasyon, deniz canlısının eşcinsel olduğunu söylerdi. Bu yıl Pride sırasında Nickelodeon, The Legend of Korra’dan biseksüel Avatar Korra, trans aktör Michael D. Cohen ve SpongeBob’un kendisinin yer aldığı bir kutlama mesajını tweetledi. 2005 yılında, yaratıcı Stephen Hillenburg kendisi bile SpongeBob’un aseksüel olduğunu söylemişti.

Scooby Doo! Mystery Incorporated

Hayranlar dizi başladığından beri 2010’un başlarındaki Scooby Doo dizisi için yaratılmış bir karakter olan Marcie ile klasik Scooby Doo karakteri Velma’yı yakıştırıyorlardı. Bu yıl ortak yaratıcı Tony Cervone, “Mystery Incorporated’daki Velma biseksüel değil, O eşcinsel” diyerek ilişkiyi sosyal medyada doğruladı.

DuckTales

DuckTales’in yeniden başlatılması, sadece iki karaktere, Violet ve Lena’ya, sevimli “Babamla birlikteyim” gömlekleri giyen iki baba vermekle kalmadı, aynı zamanda Ay’dan gelen bir uzaylı olan Penumbra’nın bir lezbiyen olduğunu da doğruladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.