Dünya Haberler

2030’a Kadar Eşcinsellik Dünyanın Her Yerinde Yasal Olmalı

GMag
Yazar: GMag

Birleşmiş Milletler uzmanlarından Victor Madrigal, Uluslararası Lezbiyen Gay ve Trans Birliği (ILGA) konferansında yapmış olduğu konuşmada eşcinselliği suç olarak gören ülkeleri sağduyuya davet etti.

Yeni Zelanda’da düzenlenen konferans hala devam ediyor.

“Neden eşcinselliğin suç olmadığı özgür bir 2030 düşlemeyelim? Elbette eşcinselliği suç kapsamından çıkarmak her şey değil. Fakat ilk adım olması nedeniyle önemli.”

“Eşcinsel birlikteliklerin suç kapsamına alınması için hukuki açıdan hiç bir makul gerekçe yok. Bu konularda devletlerin insiyatif alması ve birlikte hareket etmesi gerekiyor.”

Madrigal’in konuşmasına ek olarak, ILGA dünyanın çeşitli yerlerinde eşcinselliğe verilen cezaların yer aldığı bir sunum yaptı. ILGA’nın verilerine göre, eşcinsellik hala 70 ülkede yasadışı kabul ediliyor ve 6 tanesi gay aktiviteleri ölümle cezalandırıyor. Beş ülkede ise idam kararı duruma göre verilebiliyor.

26 ülkenin ise eşcinsel birliktelik yaşayanları 10 yıldan müebbete kadar hapis cezasına çarptırdığı belirtiliyor.

Olumlu tarafından bakmak gerekirse, geçtiğimiz rapordan bu yana 3 ülke eşcinselliği suç kapsamından çıkardı: Trinidad Tobago, Hindistan ve Angola. Ayrıca 9 ülke spesifik olarak LGBT topluluğuna karşı ayrımcılığın önüne geçmek adına yasalar koydu ve 39 ülke nefret ve ayrımcılığı körükleyen davranışları suç kabul etti. 

ILGA’nın yetkili isimlerinden Ruth Baldacchino ve Helen Kennedy ise veriler hakkında önemli bir noktanın altını çizdi: “Bunlar sadece sayı gibi görünebilir, fakat burada görmüş olduğunuz tablodan etkilenen bir sürü insan var.”

Yorum Yaz

0 Paylaşımlar
+1
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin