‘5’ Adımda LGBT Kimliğini Oluşturmak

 ‘5’ Adımda LGBT Kimliğini Oluşturmak

Background Rainbow Heart from bubbles. Gay vector symbol or LGBT heart sign isolated. Gay culture symbol. Mosaic dots heart on a white background.

Digiqole ad

Bundan 5 ile 10 yıl önce medyanın %98’i, heteroseksüel bireylerin ilişkilerinden gördüklerimiz ve duyduklarımızdan oluşuyordu. Şimdi ise LGBT bireylerinin medyada ki varlığı daha görünür. LGBT ailesinin bir parçası olmak, yine de saygı duyulacak bir rol model bulmayı zorlaştırıyor.

Günümüz toplumunda heteroseksüellik, genel durum olarak kabul görmekte. Eğer din ve inanışlarına derinden bağlı bir aileden geliyorsanız, içinizdeki gerçek kimliği bulmak daha da zorlaşıyor.

Kendi benzersiz kişiliğinizi oluşturmak ve seçimlerinizi hayatınıza entegre edebilmek için kişisel gelişime devam etmelisiniz.

Kendi kişiliğinizi bulmak kolay veya zor olabilir. Bunlar mental güce, aile yapısına ve sosyal çevreye göre değişir.

Bu uzun yolculukta sona gelebilmek için engelleri aşacak cesarete sahip olmalısınız. Bu yolda en önemli adım ise, sosyal çevremizden veya internetten bizi destekleyen insanlar bulmak. Arkadaş canlısı bir bireyle, internet üzerinden konuşmanın etkisi küçümsenmemelidir.

Homofobik ve reddeden bireylerle karşılaşıldığı zaman, bir başka kişilik özelliğine daha sahip olunması gerekiyor: “İçimizdeki Güç”.

5 adımda LGBT dünyasında mental ve duygusal gücümüzü oluşturma;

Olumlu Düşünme

Eşcinsel hayatı hakkında pozitif sözler, şiirler ve kitaplar okumak, şarkılar dinlemek öz-saygıyı pozitif etkiler. Bu etkinliklerin tekrarlanması ve gerekirse ezberlenmesi yararlı olur.

Hoşgörü

Hoşgörü tartışmalı bir konu. Neden hoşgörü göstermeyen insanlara hoşgörü gösterelim? çünkü yaşamımızı kolaylaştırır. Eğer hoşgörüsüz insanlarla çalışmaya veya aynı ortamda bulunmaya zorlanırsanız, şu eski sözleri aklınıza getirin “Bırakın aptallar konuşsun” eğer birileri size kişisel olarak zarar vermiyorsa, bırakın konuşsunlar ve onları görmezden gelin. İnsanlar genellikle fikirlerinde sabittir. Onların fikirlerini değiştirmek boşa zaman harcamaktır. Sadece gülümseyin ve başka bir şey hakkında düşünün. Aptallara kulak asmayın ve gününüze devam edin.

Oku ve İzle

Sizinle aynı fikirde olan insanların, başlarından geçenleri anlattıkları kitaplar ve makaleler bulup okuyun ve tavsiyelerini alın. Eğer tavsiye almak istemezseniz, sadece yalnız olmadığınız düşüncesi bile yeterli olabilir.

İletişim Kurma

Yüz yüze veya internetten diğer LGBT bireylerine ulaşmak ve onlarla iletişim kurmak daha önce de söylediğimiz gibi önemli. Doğrudan barlara gitmek korkutucu olabilir. LGBT destek grupları, kitap kulüpleri veya spor grupları bulmaya çalışın. Barlar, LGBT bireyleri ile tanışabileceğiniz tek yer değildir.

Çok Fazla Beklentiye Girmeyin

İnsanlar genel olarak arkadaşlarının ailelerinin, tamamen değişeceğini düşünüyor. Yeni bir hayatın başladığı ve mükemmel olacağını düşünüyorlar. Ne yazık ki her şey düşünüldüğü gibi olmuyor. Sahne de yer alabilmek için, yeni insanlarla tanışmak ve yeni bir hayat kurmak uzun zaman alıyor. Yeni insanlarla tanıştıkça, daha fazla homofobik düşünceyle ve önyargı ile karşılaşılıyor. Eğer tüm bu ihtimalleri kabul ediyorsanız, elinizden geldiğince güzel şeyler yapın. Gerisi kolayca gelecektir.

LGBT bireyleri hakkında uzmanlaşmış psikolog, avukat ve yazar Danni Cohen tarafından hazırlanmıştır.

Öneriler

1 Comment

    Avatar
  • Yazarın club ve bar konusundaki düşüncelerine katılıyorum. internetten tanışmak daha güzel

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

47 Paylaşımlar
Paylaş47
Tweetle
Paylaş
Pin