72 Yıllık Cannes Film Festivalinde Bir İlk! Ana Sahnede İlk Siyahi Trans Kadın Leyna Bloom

 72 Yıllık Cannes Film Festivalinde Bir İlk! Ana Sahnede İlk Siyahi Trans Kadın Leyna Bloom
Digiqole ad

Trans model Leyna Bloom, dünyaca ünlü Cannes Film Festivali’nde izleyicilerin karşısına başrol olarak çıkacak. Bu, etkinliğin 72 yıllık tarihinde bir ilk.

Bloom: “Benim için bu Halle Berry’nin Oscar kazanması gibi bir durum. Filmin Cannes’da yer alacağını öğrenince, bunu borçlu olduğum tüm kadınları ve yerimde olabilecek tüm kadınları andım.”

“Bu birçok kişinin hayalini kuracağı bir olay.”

Yönetmenliğini Danielle Lessovitz’in yaptığı Port Authority, New York’ta geçen bir aşk hikayesini anlatıyor. Filmin arkasında dünyaca ünlü Martin Scorsese de bulunuyor. Scorsese’nin şirketi, daha önce Call Me By Your Name’nin yapımcılığını da üstlenmişti.

Filmde olaylar, Paul adlı karakterin, Port Authority’e gelmesi ve Wye ile tanışması ile başlıyor.

Damian Bao: “İki farklı kültürün arasında geçen bir aşk hikayesi. Leyna’yı seçtik çünkü ekibin mümkün olduğunca renkli ve otantik olmasını istedik. Leyna bu rol için biçilmiş kaftandı.”

Filmde birçok balo sahnesi bulunuyor. 16 yaşından beri balolarda yer alan Leyna Bloom’un 2017 yılında Dorian Corey Ödülleri’nde keşfedildiği biliniyor.

Bloom, keşfedildikten sonra kısa sürede Vogue Hindistan, Moschino – H&M ve Candy Magazine gibi önemli çekimlerde kendine yer buldu. 

“Çok yetenekli. Bir hayat kadınını değil, bir seks işçisini değil, öldürülen birisini değil – bunların hiçbirini canlandırmıyor.”

“Sadece aşık olmuş genç bir kız. Tüm dünya ne kadar karizmatik olduğunu görecek.”

Bloom: “Daha önce birkaç oyunculuk denemem olmuştu ama hiçbiri ciddi değildi.”

“Çocukluğumdan beri oyuncu olmak istiyordum ve yetenekli olduğumu da düşünüyordum ancak TV’de hiç trans, özellikle siyahi trans kadın görmüyordum.”

Bloom, Carmen Xtravaganza, Tanay Pendavis, Onjenae Milan, Octavia Saint Laurent, ve Venus Xtravaganza’nın en büyük ilham kaynakları olduğunu söylüyor. 

“Dürüst olmak gerekirse kimsenin beni tanımak istemediği, bana fırsat vermek istemediği, bana bakmak istemediği, beni görmek istemediği bir yerde doğdum. Tüm bunların üstesinden gelmem gerekti.”

Filmdeki renklilik sadece kamera karşısındaki isimlerde değil, kamera arkasında da mevcut. Filmin yapımcısı Lawrence Taylor, senaryo danışmanları ise Aisha Diori ve Christopher Quarles. 

“Bu projeye başlarken, acaba aynı kafada mıyız, doğru kişi miyim gibi soruları düşünmeden edemedim.”

“Başladıktan sonra ise her detay harikaydı. En başından en sonuna kadar.”

Festivalde Port Authority’e eşlik edecek diğer yapımlardan bazıları, My House, Pose ve önümüzdeki Temmuz ayında sinemalarda yerini alacak olan Paris is Burning.

LGBT etkinliği WorldPride’ın da Temmuz ayında gerçekleşeceği düşünülünce, bizi renkli bir yaz bekliyor diyebiliriz.

Bloom: “Evren bana ‘Şimdi senin zamanın kızım.’ diyormuş gibi hissediyorum. Topluluğumu en iyi şekilde temsil edeceğim. Elimden gelenin en iyisini yapacağım.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

42 Paylaşımlar
Paylaş42
Tweetle
Paylaş
Pin