fbpx   .  

800 Futbolcudan Muhteşem Kampanya: Açılamayan Tüm LGBTİ+ Futbolcunun Yanındayız

800’den fazla Alman futbolcu, cinsellikleriyle mücadele eden ve oynarken açılmaktan korkan tüm takım arkadaşlarına destek sözü verdi.

Bugüne kadar Alman profesyonel liglerinin herhangi birinde aktif olarak oynarken hiçbir erkek futbolcu açılamadı, bu da spora dahil olan homofobinin rahatsız edici bir yansıması.

 

Bu hafta yüzlerce oyuncu bunun değişmesi gerektiğine karar verdi.

Sporcular, Alman futbol dergisi 11Freunde’e,

 

“Kimse açılmaya zorlanmamalı. Ancak, açılmaya karar veren herkesin tam desteğimizi ve dayanışmamızı hissedeceğini bilmesini istiyoruz,’ dedi.

Derginin son kapağında Bundesliga oyuncuları Max Kruse ve Union Berlin’den Christopher Trimmel’in yanı sıra Dedryck Boyata ve Hertha Berlin’den Niklas Stark var. Onlara eşlik eden sözlerse,

“Ihr könnt auf uns zählen!” (“Bize güvenebilirsin!”)

Kampanya, Borussia Monchengladbach, Borussia Dortmund, Hoffenheim, Schalke, Werder Bremen ve Freiburg dahil olmak üzere birden fazla Bundesliga kulübünün tüm kadroları tarafından imzalandı.

Futbolcular, mesajlarında, açılmayı seçmeleri halinde bir LGBTİ+ oyuncuya uygulanan bağnazlığa karşı duracaklarına söz veriyorlar.

“Açılma kararıyla mücadele eden herkese diyoruz: Sizi destekleyip cesaretlendireceğiz ve gerekirse karşılaşabileceğiniz her türlü düşmanlığa karşı savaşacağız. Çünkü doğru olanı yapıyorsun ve biz senin tarafındayız.”

Almanya’da şimdiye kadar sadece iki erkek profesyonel oyuncu açıldı. İlki, 1970 ve 1973 yılları arasında Bundesliga’da oynayan Heinz Bonn’du ve ölümünden sonra açık edilmişti.

Aktif kariyerine son verdikten sonra gay olarak açılan eski Stuttgart ve Aston Villa yıldızı Thomas Hitzlsperger, kampanyanın “doğru yönde bir adım daha” olduğunu tweetledi.

Union Berlin’in forvet oyuncusu Max Kruse, kampanyanın başlamasından sonra, “Bununla yüzleşmek istemeyen herkesi anlayabiliyorum” yorumunu yaptı.

“Ama takım arkadaşlarımdan biri açılırsa, onu dışarıdaki aptallardan korurdum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.