Kan Donduran Nefret Cinayeti! LGBT Aktivistinin Derisini Yüzdüler!

 Kan Donduran Nefret Cinayeti! LGBT Aktivistinin Derisini Yüzdüler!
Digiqole ad

Ugandalı eşcinsel bir erkek, evinde vahşi bir şekilde saldırıya uğramış, panga ve çapalarla derisi yüzülmüş bir halde ölü bulundu.

LGBT aktivisti Wasswa John’un, anonim bir kaynağa göre, Uganda’nın doğusunda yer alan ve birçok kiliselerin, balıkçıların ve nehirlerin bulunduğu Jinja isimli bölgede kimliği belirsiz yerli bir grup insan tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı.

Söylentilere göre iki gününü geçirdiği hastaneye kan bağı bulunan ailesi hiç gelmedi. Aktivistler, John’un ailesinin onun eşcinsel olduğunu öğrendikten sonra John’u evlatlıktan reddettiklerini söyledi.

Bilinmeyen bir kaynak John’un saldırıya uğradığı 4 Ekim tarihinin ertesi günü vefat ettiğini onayladı. Cenazesi bugün Uganda’nın Buikwe bölgesindeki kasaba Lugazi’de yapıldı.

Wasswa John’a ne oldu?

Cinayet, gece saat 4:30 civarı gerçekleşti. LGBT haklarını ve seks işçilerini koruyan Children of The Sun Foundation (COSF) vakfının bir üyesinin dediğine göre John, evi olan kasabasındaki yerli halk tarafından çok eziyet çekti.

John, acımasız bir şekilde dövülüp bıçaklandı. Saldırganlar, palaya benzeyen Afrika’ya özgü alet pangayı John’un kafasını delmek için kullandı.

Bir doktorun dediğine göre boynundaki kesiklerin yanı sıra kafasında, bazıları kafatasına kadar ulaşan, on tehlikeli delikle odasında kanlı bir şekilde terk edildi.

Camia sözcüsünün dediğine göre John’un ailesi onun eşcinsel olduğunu öğrenir öğrenmez terk etti.

“Uganda’daki LGBT topluluğu için çok kötü bir durum,” diye ekledi.

Jinja Regional Referral hastanesinde görevli doktorlar John’u hayata döndürmek için çok uğraştı. Ancak 5 Ekim Akşamı, COSF Facebook üzerinden John’un öldüğünü duyurdu.

Her ne kadar yerli LGBT’ler bu durumu görevlilere bildirmiş olsa da camia liderleri olumlu bir sonuca ulaşamayacaklarını söyledi. “Güvenlik güçleri bütün benlikleriyle LGBT’den nefret ediyor,” şeklinde eklediler.

Uganda’daki LGBT hakları

John’un ölümü, kamuoyunda iyi tanınan Ugandalı bir bakanın LGBT bireylerine “teröristler” şeklinde atıfta bulunmasıyla aynı hafta gerçekleşti.

Güvenlik bakanı Elly Tumwine, NBS TV’yle konuştu ve açıkça başkan Yoweri Museveni’ye karşı durdu.

Dahası, Museveni hükümeti 1986’dan beri anti-LGBT tutumuyla ülkeyi yönetiyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

17 Paylaşımlar
Paylaş17
Tweetle
Paylaş
Pin