fbpx   .  

ABD’de Tartışmalı Dinsel Özgürlük Yasası Değiştiriliyor

ABD’nin Indiana eyaletinde tartışmalar yaratan yeni “dinsel özgürlük” yasasının değiştirilmesinin yolları araştırılıyor.

Yasa, eşcinsellere ayrımcılığa yol açabileceği gerekçesiyle ulusal düzeyde tepki uyandırmıştı. Dini Özgürlüğü Yenileme Yasası, şirketleri, dini inanç bakımından önemli yükler getiren eyalet yasalarından koruyucu nitelik taşıyor.

Ancak yasaya tepki olarak Indiana eyaletinin boykot edilmesi çağrılarında bulunuldu. Connecticut eyaleti, Indiana’ya resmi ziyaretleri yasaklarken, Apple’ın CEO’su Tim Cook yasayı kınadı. Daha önce eşcinsel olduğunu açıklayan Tim Cook, Indiana’daki yeni yasanın Apple şirketinde derin bir düş kırıklığı yarattığını söyledi.

 

150331064925_eeuu_indiana_ley_libertad_religiosa_antigay_624x351_reutersBazı şirketler de Indiana eyaletindeki yatırım planlarını durdurduklarnı açıkladı.

Indiana Valisi Mike Pence, söz konusu yasayı geçen hafta imzalayarak onaylamıştı. Ancak eyaletin diğer Cumhuriyetçi yöneticileri yasada değişiklik yapma yollarını araştırıyor.

 

Indiana Eyalet Meclisi Başkanı Brian Bosma ve Senato Başkanı David Long, yasanın eşcinsellere karşı ayrım yapılmasına imkan vermemesi için yeni ifadeler ekleneceğini söyledi.

Bosma, “Yasanın tüm dini inançları kapsayıcı bir mesaj vermesini ummuştuk. Ama ortaya dışlayıcı bir mesaj çıktı. Oysa amacımız bu değildi” dedi.

150329033223_sp_indiana_640x360_reuters_nocredit-2Indiana yasası eşcinsel karşıtı mı?

Yasayı eleştirenler Indiana’daki yasanın eşcinselleri dışladığını söylüyor. Örneğin bir çiçekçi, bir eşcinsel çiftin nikah ya da düğününe çiçek sağlamayı reddedebilecek.

Ancak yasayı destekleyenler, dini dışlamanın değil, özgürlüğün savunulduğunu belirtiyor. ABD’deki diğer 20 eyalette benzer yasalar var ama, Indiana’daki gibi, ticaret sektörünü himaye edici boyutlarda değil. Diğer eyaletlerde, azınlıklara ayrımcılık yapılmasını önleyen başka yasalar da mevcut.

Senato Başkanı David Long, Indiana’daki yasanın temelinin federal yönetimin 1993 tarihli Dini Özgürlüğü Yenileme Yasası olduğunu söyledi. Söz konusu yasa çeşitli defalar verdiği hukuki sınavlardan sıyrılmayı başarmıştı.

Indiana Valisi Mike Pence Pazar günü televizyonda yasayı savunmuş, ancak yasanın, ticaret sektörünün eşcinsellere hizmet sunmayı reddine imkan verip vermeyeceğini söylemeyi, en az 5 kez reddetmişti. Vali Pence, ABC televizyonunda George Stephanopoulos’a yaptığı açıklamada “Bunun ayrımcılıkla ilgisi yok. Bu yasa insanlara devletin fazla ileri gitmesine karşı çıkabilme olanağı tanıyor.” dedi.

Kaynak: BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.