ABD’de Yüca Divan Kararını Verdi: ‘Doğum Sertifikaları Her Yerde Geçerli!’

 ABD’de Yüca Divan Kararını Verdi: ‘Doğum Sertifikaları Her Yerde Geçerli!’
Digiqole ad

ABD’nin Yüca Divan’ı eşcinsel ailelerin çocuklarının doğum sertifikalarının federal düzeyde tüm ülkede onaylanması için çok önemli bir karar aldı.

Mahkemenin kararıyla Arkansas eyaletinin eşcinsel ailelerin doğum sertifikalarını tehdit eden yasayı da otomatikmen düşürmüş oldu. 

Bu destansı karar sayesinde artık eşcinsel aileler de aynı heteroseksüel ebeveynler gibi doğum sertifikalarında isimlendirilebilecek. 
Arkansas’taki geçersiz kılınan yasaya göre ise doğum sertifikasında ancak çocuğun biyolojik anne ve babasının isimleri veriliyordu, dolayısıyla tüm yasal hakları da bu kişiler ellerinde tutuyordu.  

İşte davacı da konuyu mahkemeye Arkansas yasasını kullanarak getirdi. 

“Çocuğun doğum sertifikası ebeveyni ilgilendiren, çocuk üzerine karar verilecek konuları etkileyebiliyor. Mesela Arkansas, devlet okulları öğrencileri hakkında bilgiyi sadece doğum sertifikasında adı geçen ebeveynlere veriyor.”

Arkansas Devleti avukatları ise bu yasanın böyle olmasının sebebinin anne ikinci bir evlilik yaptığında biyolojik babanın haklarını kaybetmemesi için düzenlendiğini, ve de baba olmanın evlilikle değil biyoloji ile alakalı olduğunu savundu.

Arkansas’ın Yüce Divanı ise daha öncelerinde eşcinsel çiftlerin taleplerini reddetmişti.

Yüce Divan sonrasında 2015 Aralığında görülmüş davayı tekrar açtı. Ve doğum sertifikasında sadece biyolojik anne ve babanın isminin yazmasını, eşcinsel ailelerin evlat edinme yasasına ters düştüğünü belirtti.

Hakim Jo Hart, bu olayın biyolojik doğruların korunmasını engellemediğini ifade etti ve yasada değişikliğe gidilmesi konusunda ısrarcı olduğunu belirtti ve Bob Dylan’nın şarkısı “The times They Are A-Changin”e göndermede bulundu. 

Öncesinde davacı üç lezbiyen ebeveynin tarafında karar alan mahkeme, daha sonrasında kararın tüm ülkede de emsal teşkil etmesine karar verdi. 

 

 

 

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

28 Paylaşımlar
Paylaş28
Tweetle
Paylaş
Pin