Aktivist Yönünüze İlham Verecek 8 Muhteşem LGBT Belgeseli

 Aktivist Yönünüze İlham Verecek 8 Muhteşem LGBT Belgeseli
Digiqole ad

Belgesellerden bir çok şey öğreniyoruz.. Bir de söz konusu LGBT belgeselleri ise, insan keyifle ve şevkle izleyesi geliyor.

Sizin için derlediğimiz bu ilham verici belgeseller listesinde, ABD ve tüm dünyada baskıya, ayrımcılığa ver her türlü kötülüğe karşı mücadele veren aktivist hareketler anlatılıyor. 

1) How to Survive a Plague

How to Survive a Plague, ACT UP adlı grubu ve diğer AIDS aktivistlerinin 1980’lerdeki Reagan’ın düşmanca tutumuna yönelik verdikleri mücadeleyi anlatıyor. ACT UP, ayrımcı söylemlere ve taktiklere sahip yöneticilere karşı gösterilecek yaklaşım için iyi bir ilham kaynağı olabilir.

2) Truth and Power

2016 yapımı belgeselde çeşitli aktivist grupları ve hareketleri daha yakından tanıyoruz. Black Lives Matter, hack yöntemi ile aktivizm yapanlar, hayvan hakları aktivistleri ve daha niceleri. 

3) Campaign of Hate: Russia and Gay Propaganda

2014 yapımı belgesel Rus toplumunu ve Rusya’daki anti-LGBT tutumu anlatıyor. Belgeselde LGBT aktivisti ve gazeteci Masha Gessen ve bir başka gazeteci Anton Krasovsky de yer alıyor. Anton Krasovsky’i özel kılan ise, ulusal bir kanalda gay olduğunu açıklama cesaretini gösterebilmesi. 

4) 13th

Ava DuVernay imzalı belgesel köleliğe yakından bir bakış sunuyor. Jim Crow zamanını anlatan yapım, siyahi ABD vatandaşlarının hikayesini merak edenler için güzel bir bilgi kaynağı. 

5) We Were Here

2011 yapımı belgeselde San Francisco’da yaşanan HIV / AIDS krizi anlatılıyor. Filmde AIDS aktivist hareketlerinden sanatçılar, aktivistler ve sağlık uzmanlarının verdikleri röportajlar da yer alıyor.

6) #chicagoGirl

2013 yapımı belgesel, hayatını Chicago’da sürdüren ve sosyal medya yardımı ile Suriye’deki devrimcilere yardımcı olmaya çalışan genç bir kadının hayatını anlatıyor. 

7) Hate Crimes in the Heartland

Hate Crimes in the Heartland, ABD’de farklı grupların işlediği nefret suçlarını ele alıyor ve konuyu ağırlıklı olarak 2012’de yaşanan “Good Friday Murders” cinayetleri ve 1921’deki Tulsa isyanı üzerinden götürüyor. 

8) Pussy Riot: A Punk Prayer

Pussy Riot: A Punk Prayer, Pussy Riot adlı bir aktivist grubun Putin yönetimine karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor ve filmde grubun dava görüntülerinden sahneler de bulunuyor. 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin