LGBT Aktivistleri Sırbistan’ın Eşcinsel Başkanını Onur Yürüyüşü’nde İstemiyor!

 LGBT Aktivistleri Sırbistan’ın Eşcinsel Başkanını Onur Yürüyüşü’nde İstemiyor!

BEOGRAD, 16. 9. 2018. – Nosenjem velikog platna u bojama duginog spektra, uz muziku, balone i konfete u beogradskoj glavnoj ulici je pocela osma Parada ponosa LGBT populacije. Defileu su se prikljucili premijerka Srbije Ana Brnabic, Gradonacelnik Beograda Zoran Radojicic, ministri i diplomate. (BETAPHOTO/EMIL VAS/EV)

Digiqole ad

Sırbistan’ın LGBT topluluğunun üyeleri, LGBT sorunlarıyla ilgili yeterli gelişme olmadığı için, ülkenin eşcinsel başbakanının her yıl düzenlenen onur yürüyüşünde hoş karşılanmayacağını söyledi.

Ana Brnabic geçtiğimiz yıl Sırbistan başbakanı oldu ve kendisi bu pozisyondaki ilk kadın ve ilk eşcinsel kişi. Geçtiğimiz yıl onur yürüyüşüne katıldı ama bu yıl içinde LGBT sorunları ile ilgili çok az gelişme kaydedildi.

Bazı aktivistler, politikacıların onur yürüyüşlerine katılmalarını engellemek isteyen, “Say No” denen bir seferberlik başlattı.

Brnabic ise, “LGBT sorunlarını düzeltme konusunda hayal kırıklığı” olması sebebiyle bu seferberliğin odağında.

Geçtiğimiz yıl onur yürüyüşünde, “Yaşam koşulları, enflasyon gibi önemli konuları hallettikten sonra LGBT sorunlarıyla ilgileneceğiz” diye açıklama yapan Brnabic, LGBT çevreden çok fazla tepki çekmişti.

Sırbistan’ın onur yürüyüşleri genellikle oldukça sıkıntılı oluyor. 2010’da ki yürüyüşte 100 kişi yaralandıktan sonra İçişleri Bakanlığı onur yürüyüşünü birkaç yıl boyunca yasaklamıştı. 2014’e kadar başka bir onur yürüyüşü olmadı.

Evlilik eşitliği hala Sırbistan’da mevcut değil ve yapılan anketlere göre Sırbistan’da yaşayan insanların %90’ı eşcinsel çiftlerin çocuk evlat edinmesine karşı çıkıyor.

Bu yılın başında Brnabic, kabine başkanının homofobik söylemlerine tepki vermesiyle dikkat çekmişti.

Nenad Popovic,”Hükümet doğum oranlarını artırmaya çalışıyor ama aynı zamanda gay çizgi romanlara izin veriyor. Roko’nun iki babası var, Anna’nın iki annesi var cümlelerini normalleştirmeye çalışanlardan kaçınalım.” diye konuşmuştu.

Brnabic de Nenad’ın işinin, “Roko’nun, Anna’nın, Stefan’ın, Milos’un ve diğer tüm çocukların Sırbistan’da kalmasını sağlamak olduğunu, ebeveynlerinin kimler olacağı ile ilgilenmemesi gerektiğini” söylemişti.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin