Editörün Seçtikleri Sanat

Amazon Yerlilerine Öğretmenlik Yapan Drag Queen ile Tanışın

GMag
Yazar: GMag

Brezilyalı bir drag queen, Amazon köylerini geziyor ve performans sanatını köylüler ile paylaşıyor.

Etnik kökeni Amazon yerlilerine dayanana 27 yaşındaki biyolog Emerson Munduruku, gezegeni korumak için yarattığı Uyra Sodoma karakterine bürünüyor ve doğanın nasıl korunması gerektiğini anlatıyor.

“Böyle bir zamanda çevreyi ihmal edemeyiz. Bilimsel bir bakış açısından yaklaşıyordum fakat işin sosyal tarafının da ne kadar önemli olduğunu farkettim. Bu farkındalık anına kadar Uyra bedensiz ve şekilsizdi.”

“Bu projenin temeli müziği hem ilham hem de araç olarak kullanmak. Müzik insanları ve doğayı bağlamak için bir araç görevi görüyor.”

Munduruku’nun yolculuğu, kendi ifadesine göre Manaus’ta 2015 yılında uğradığı homofobik saldırıdan sonra başladı.

“Altı yılımı kurbağalara ve sürüngenlere ve bilime verdim. Bir gün ise bar çıkışında dudak kremi sürdüğüm için saldırıya uğradım.”

“O anı asla unutamam.”

“Uyra bende hayata dair yeni bir pencere açtı. Beni mutlu ediyor. Olduğum kişi olarak daha mutluyum. Endişelerimi ve tutkularımı tamamıyla kabul etmiş durumdayım.”

Son zamanlarda açıklanan rakamlara göre, Brezilya’daki LGBT’lerin katledilme sayısı tavan yapmış durumda. İnsan hakları için mücadele veren Grupo Gay de Bahia organizasyonuna göre, son yıldaki cinayet ve intihar oranlarında yüzde 30’luk bir artış var.

Organizasyonun başkanına göre, muhafazakar politikacıların sayısındaki ve söylemlerindeki sertliğin artışı bu durumu doğrudan etkiliyor.

Dünya Af Örgütü’nün Brezilya temsilcisi Jurema Werneck ise, LGBT’lerin koruma altına alınması için önerilen yasa tasarılarının defalarca başarısızlığa uğradığını dile getiriyor.

“Geçtiğimiz yıllarda Brezilya gay ve trans toplulukları korumaya yönelik adımlar atıyor gibi gözüktü. Fakat her seferinde politikacılardaki vizyon eksikliği veya yatırım yetersizliğinden ötürü başarısızlık ile sonuçlandı.”

Yorum Yaz

16 Paylaşımlar
+1
Paylaş16
Tweetle
Paylaş
Pin