Amerika’daki En Büyük ’10’ Gay Popülasyonu

 Amerika’daki En Büyük ’10’ Gay Popülasyonu
Digiqole ad

ABD’de eşcinsel evlilik kampanyası, gay toplulukların ve homofobik işletmelerin yüksek profilli boykot haklarını genişleten yeni yasalarla 2014 yılından bu yana ivme kazanmaya devam ediyor. Bu önerilere dair birçok açık sözlü eleştiri var, ancak eşcinsel evliliğin ve LGBT aktivistlerin sesleri, artık, kalmayı planladıkları, kamusal alanda sıkı sıkıya duruyor. Eşit hakların hareketi şimdi yerel, eyalet ve ulusal düzeyde gerçekleşiyor. Hala katedilecek çok ilerleme var; 29 eyalette aynı cinsiyetten bireylerin evlenmeleri yasakken, sadece 17 eyalet şu anda eşcinsel evliliğe izin veriyor. Eşcinsel evlilik yasalarını halihazırda yürürlüğe koymuş olan eyaletlerin, diğerlerine göre daha yüksek nüfusa sahip oldukları unutulmamalıdır.

Utah ve Oklahoma son zamanlarda eşcinsel evlilik yasağını onayladı; eğer bu eyaletler eşcinsel evliliklere izin verseydi, Amerikalıların toplam% 46’sı, rızası olan tüm yetişkin çiftler arasında evlilik imkânı sağlayan bir eyalette yaşıyor olacaktı. Eşcinsel evlilikle ilgili en yeni gri alan, yasaları eyaletteki eşcinsel çiftler tarafından sorgulanan Pennsylvania. Eğer onlar da, eşcinsel evliliğe izin verirse, eşit haklara sahip bir eyalette yaşayan Amerikalıların yüzdesi% 50’ye yükselecek – bu konuyu federal bir tartışmaya zorlayacak bir devrilme noktasıdır. Geçen ay yayınlanan Washington Post-ABC gazetesinde yapılan bir habere göre, Amerikalıların% 59’unun eşcinsel evliliği desteklemektedir ve bu ulusal boyutta ele alınması gereken bir konudur.

Bu kamusal tartışmanın ışığında, her eyalette kendilerini gay olarak tanımlayan insan sayılarına baktık ve büyüklüklerine göre onları sıraladık. Bu devletlerin sosyal ve kültürel geçmişi önemlidir ve liste en çok ve en az gay dostu olan eyaletler hakkında fikir vermektedir.

10. Washington: 301,670

rainbow-white-house-washington-dc-brendan-reals

Listenin ilki olarak, Washington eyaleti, gay topluluğu ile uzun süredir sağlıklı bir ilişki yaşıyor: eyalette ve özellikle Seattle şehrinde canlı bir LGBT topluluğu var. Eşcinsel bölgelerin yanı sıra, Washington’da LGBT ve transeksüel film festivalleri düzenleniyor ve Seattle’da gay dostu seyahat acenteleri bile var. Gay dostu topluluk uzun süredir burada, ancak eşcinsel çiftlerinin 2012’de evlenmesine izin veren kanunları yürürlüğe koydukları zaman Washington eşit haklar eyaleti olarak kabul edildi. Eyalet, ülkede eşcinsel evlilik yasalarını popüler oylara göre kabul eden sadece üç eyaletten biri, ve bu 9 Ocak 2012 tarihinde yaparak bir ilk oldu. Şu anda Washington’da 20.000’in üzerinde eşcinsel çift var.

9. Massachusetts: 347,247

537211671_30c424231b_o

Ülkenin kuzey doğusundaki liberal bölgede bulunan Massachusetts, listemizde belki de tahmin edilebilir diğer bir eyalet. Bunun nedeni, Amerika’nın, Mayıs 2004’te, eşcinsel evliliğini yasalaştıran ilk eyalet olması. O tarihten bu yana bölgedeki bazı eyaletler de benzer yasaları geçerek Massachusetts’i en büyük LGBT savunucusu haline getirdi. 6,7 milyon civarında nüfusa sahip olan eyalette, LGBT topluluğu, devletin nüfusunun %5’inden azını temsil etmektedir. Hiç şüphesiz Massachusetts’in LGBT ve trans toplulukların eşit hakları için öncülük eden çabaları sayesinde, bu eyalette yaşayan 22.200’den fazla eşcinsel çift var.

8.Pennsylvania: 392,308

140521-gay-marriage-pennsylvania_0c36543fef5ed222665644728afcc50f.nbcnews-ux-2880-1000

Eşcinsel evliliğiyle ilgili tartışmaları çevreleyen argümanlara aşina olan herkes için, Pennsylvania’da böyle büyük bir gay popülasyonunun olması şaşırtıcı olabilir. Kuzeydoğu bölgesindeki eşcinsel evliliği tanımayan tek eyalettir – ancak imkan dahilinde çok uzun sürmeyecektir. Pennsylvania’da kampanyaya katılanlar, eşcinsel evliliğin yasaklanmasıyla ilgili mücadelerini mahkemeye taşıdılar. Mayıs 2014’e verilen duruşma tarihi ile bu durum, yalnızca Pennsylvania eyaletindeki eşcinsel evlilik hakları için değil, ulus genelinde izlenecek bir şey. Eğer eşcinsel evliliğe Pennsylvania’da izin verilirse, eşcinsel evliliğe izin veren eyaletlerde yaşayan Amerikalıların sayısının% 50’yi aşacak. Kuşkusuz, 25.330’den fazla sayıda eşcinsel çiftin büyük bir çoğunluğu eşit haklara sahip olmak için çok hevesli.

7. Georgia: 398,870

062713 gay marriage georgia kdj04

Eşcinsel çiftler için evlilik veya ortaklık kanunu sağlanmayan bir başka eyalet, Georgia büyük bir LGBT nüfusa sahip. Özellikle Atlanta, canlı gay topluluğu ile bilinir. Hukuki açıdan bakıldığında, Georgia eşcinsel topluluğu geride kalıyor. 2004’te devlet, evliliğin yalnızca bir erkekle bir kadın arasında yapılabileceğini belirleyen bir yasa kabul etti. O zamanlar, Georgialıların % 76’sı eşcinsel evlilik yasağının lehine oy kullandı. Bu eğilim, güney eyaletlerinin çoğununkine benzer. ABD’deki eşcinsel evlilik yasalarının haritasında, Georgia’nın komşu eyaletlerin çoğunun trendini izlemesi durumunda, yakın gelecekte yakınlaşmayı planlamadığı açık bir şekilde görülüyor. Eyalette olan 27.000 eşcinsel çiftin kasvetli bir görünümü var.

6. Ohio: 400,592

gay-marriage-legalized-b6d96fe725a3e6db

Georgia’da, evliliğin sadece karşı cins mensupları arasında gerçekleşen bir kanunla kabul edildiği sırada, Ohio da aynı şeyi yaptı. Eyalet sınırları içinde 300.000’in üzerinde açıkça gay olan insanların olmasına rağmen, yasalar bu sivilleri (nüfusun% 3,6’sı) temel evlenme hakkından dışlıyor. Bu yılın şubat ayında, dört eşcinsel çift, Ohio’daki eşcinsel evlilik yasağına itiraz etmek için dava dosyasını mahkemeye çıkardı. Equality Ohio gibi LGBT hakları grupları bölgede aktifti. Önümüzdeki aylarda izlemek için başka bir eyalet daha.

5. Illinois: 412,048

gay-pride-parade-chicago-1

Kasım 2013’te kabul edilen eşcinsel evlilik yasaları sayesinde, Amerika’da böyle bir yasayı geçiren onaltıncı eyalet Illinois, 412,048 gay vatandaşına, eyalette yaşayan diğer herkes ile aynı hakları sunuyor. Bundan önce, aynı cinsiyette olan çiftler arasında sivil ortaklıklar kurulmasına izin veriliyordu. Chicago’nun ana kentinde Gay Pride önemli bir kutlama, aynı zamanda barlar ve sosyal etkinlikler de öyle. Chicago’nun gay semtinde, Boys Town LGBT topluluğunun üyelerine yönelik bir destek hizmetleri ağının yanı sıra, kitapçılar, kafeler, hatta organik bir sebze deposu bile yer alıyor.

4. Florida: 613,847

south-beach-miami-12-street-florida.jpg.rend.tccom.1280.960

Florida, komşusu Georgia gibi, gay evliliğine izin vermiyor. Ancak, ülkenin en turistik şehirlerinden birine ev sahipliği yapması ile, LGBT topluluğuna karşı açıklık konusunda biraz esneklik var gibi görünüyor. Miami, ilkbahar tatili, kumsallar ve dünyaca ünlü partilerin merkezi ve sonuç olarak oldukça eklektik bir kalabalık çekiyor. Buna ek olarak, Florida’daki eşcinsel evliliği tanıma hareketi, arkasında çok ivme kazandı. Ulusal kampanya grubu Freedom to Marry, eyalette faal ve Florida’da yaklaşık 48.496 eşcinsel çiftin olduğunu tahmin ediyor. Bu yılın Ocak ayında altı eşcinsel çift, devletin eşcinsel evlilik yasağına itiraz eden davalar açtı. Bununla birlikte, çitin öbür tarafında, gayri-gay evlilik kampanyacıları da aktif, Florida’nın dini cemaati bu tartışmada kilit bir ses.

3. New York: Yaklaşık 1 Milyon

Gay Pride Parade New York

Canlı, çok kültürlü ve uluslararası bir nüfusa sahip olan Amerika Birleşik Devletleri’nin bu kesiminde, daha büyük bir gay topluluğunun bulunmaması şaşırtıcı olabilir. Eşcinsel evlilik, tasarının kilit savunucusu olan New York Valisi Andrew Cuomo ile New York eyaletinde 2011 yılından beri yasal. Tabii ki bölgede tanınmış ve vokal bir eşcinsel topluluğunun olduğunu duymak hiç de sürpriz değil. 

2. Texas: Yaklaşık 1,5 Milyon

Gay Rights Activists Hold "Kiss In" In Front Of Chick-Fil-A Restaurant

Ülkenin en büyük eyaletlerinden biri olarak Texas, her zaman listede yer alacaktı, ancak bu eyalet ABD’deki evlilik hakları mücadelesinde ilginç bir oyuncu oldu. Sadece geçen Şubat ayında Teksas’ta bir mahkeme, eşcinsel evlilik yasağı ile ‘evlilikte meşru bir hükumet amacına yönelik rasyonel bir ilişki’ bulunmadığı gerekçesiyle, kararı verdi. Devletin geleneksel muhafazakar tavrı ve Teksas eyaletini çevreleyen bütün eyaletlerde eşcinsel evlilik yasağı olduğu göz önüne alındığında, bu cesur bir ifade. O zamandan beri eyalet aynı zamanda, eyaletin hapishane sistemi içindeki LGBT tutuklularını korumak için harekete geçti. Eşcinsel evliliği resmi olarak açıklamak için eyalette henüz herhangi bir kanun imzalanmadı, ancak geçen Şubat ayında verilen karar LGBT eşitlik yönünde sağlam bir adım.

California: 2,338,164

whiteparty

Bazıları tarafından ‘dünyanın eşcinsel başkenti’ olarak görülen San Francisco şehri ile, Kaliforniya’nın, gay insanların en fazla olduğu eyalet olması doğal. Kaliforniya’da 150.000’den fazla eşcinsel çift var ve eşcinsel evlilik 2013’ten beri Kaliforniya eyaletinde yasal. Bunun olacağı zaten belliydi. Eşcinsel evliliğe izin vermek için 2004 yılında bir kanun tasarı California Meclisi’nden geçtikten sonra, Vali Arnold Schwarzenegger tarafından veto edildi. Birçok aynı cinsiyet çiftleri bu aşamada zaten yasaya göre evlenmişti. Bir dizi temyizden sonra tasarı, sonunda Şubat ayında San Francisco Belediye Başkanlığı’ndan geçti ve eyaletteki eşcinsel evliliğin onuncu yılı kutlamasıyla renklendirilerek yasaya geçirildi. Eşcinsel topluluğu, San Francisco kültür yaşamının önemli bir parçası. Film festivallerinden destek gruplarına kadar, her şey ile Kaliforniya kesinlikle Amerika’da gay olmak için bir numaralı yer.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

41 Paylaşımlar
Paylaş41
Tweetle
Paylaş
Pin