Araştırma: Aynı Cinsiyetten Çiftlerin Yetiştirdiği Çocuklar Okulda Daha Başarılı

 Araştırma: Aynı Cinsiyetten Çiftlerin Yetiştirdiği Çocuklar Okulda Daha Başarılı
Digiqole ad

Doğduktan itibaren aynı cinsiyetten ebeveynler tarafından büyütülen çocukların liseyi bitirme oranı heteroseksüel çiftlerin çocuklarına göre daha yüksek.

İngiltere’den Oxford Üniversitesi’yle Hollanda’dan Maastricht Üniversitesi’nden araştırmacıların yürüttüğü yeni ve büyük çalışma, aynı cinsiyetten ebeveynler tarafından yetiştirilmiş 3000, heteroseksüel ebeveynler tarafından büyütülmüşse bir milyondan fazla çocuğu incelemiş.

American Sociological Review’da yayınlanan çalışmaya göre,

‘Doğumlarından itibaren aynı cinsiyetten çiftler tarafından büyütülen çocuklar hem ilkokul hem de ortaokulda heteroseksüel ebeveynlerin çocuklarına göre daha iyi bir performans sergiliyorlar. Sonuçlarımız ilk grubun liseden mezun olması ihtimalinin diğer gruptan %4,8 daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.’

Oxford Üniversitesi’nden araştırmacı Deniz Mazrekaj sonuçların kısmen zenginlikten kaynaklandığını söyledi- Hollanda’da aynı cinsiyetten çiftler varlıklı olmaya daha yatkın zira birçoğu ebeveyn olma, kısırlık tedavisi, taşıyıcı anne bulmak ya da uzun evlat edinme süreçlerinden geçiyor.

Ancak Mazrekaj’ın İngiliz örgütü UNILAD’a söylediğine göre araştırmacılar sosyoekonomik statüleri kontrol ettiğinde bile, olumlu ilişki azalsa da hala mevcut.

‘Bu yüzden başka faktörlerin de etki ediyor olması muhtemel. Örneğin bunlar istenen hamilelikler ve aynı cinsiyetten ebeveynler genellikle çocuk sahibi olmak konusunda fazlasıyla istekli oluyorlar zira çocuk sahibi olmak için uzun süreçlerden geçmeleri gerekiyor.’

Araştırmacı ‘Yine de elimizde sadece sosyoekonomik durum konusunda veri var, kalanı sadece hipotezlerden ibaret ve gelecek çalışmaların konusu,’ dedi.

Mazrekaj sonuçların Hollanda’ya özel olduğunun ve diğer ülkelerde geçerli olmayabileceğinin de altını çizdi.

‘Geçtiğimiz 20 yılda ABD’de yapılan çalışmalar farklılık yok hipotezini destekliyor, yani iki grup arasında kaydadeğer bir fark olmadığını gösteriyor.’

Çalışma doğrudan ebeveynlerin cinsel yönelimine bakmak yerine, çocukları ebeveynlerinin cinsiyetlerine göre sınıflandırdı. Çalışmadaki aynı ya da farklı cinsiyetten çiftler herhangi bir cinsel yönelime sahip olabilir.

Çalışmadaki aynı cinsiyetten ebeveynler tarafından büyütülen 2971 çocuktan sadece 185’i iki erkek tarafından yetiştirilirken, kalanı iki erkek tarafından büyütülmüş. Araştırmacılar bunun Hollanda’da biyolojik anneyle ilişkinin sonlandırılmasının, biyolojik babayla sonlandırılmasına göre daha zor olmasından kaynaklandığını söyledi. Sadece iki klinik taşıyıcı annelik konusunda yardımcı oluyor ve geçen sene başladılar. Ayrıca çocuklar ebeveynleri ayrıldıktan sonra annelerinin yeni partnerinin cinsiyetine bakmaksızın anneleriyle yaşamaya daha meyilli oluyorlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

33 Paylaşımlar
Paylaş33
Tweetle
Paylaş
Pin