fbpx   .  

Araştırma: Kuirler Heteroseksüellere Göre Daha Fazla Arkadaşlarıyla Çevrelenmek İstiyor

Raporda trans, kuir ve diğer kimliklerin deneyimleri konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.

Bakım ve yardım kuruluşu Marie Curie, Lezbiyen, Gay ve Biseksüel (LGBT+) bireyler için palyatif ve yaşam sonu bakım ve destek konusunda iyileştirmeler yapılması ve trans, kuir ve non-binary bireylerin deneyimlerini keşfetmek için daha fazla araştırma yapılması çağrısında bulunuyor.

Raporun temel bulguları arasında, LGBT+ bireylerin yaşamın sonunda aile tarafından kuşatılmaya öncelik verme olasılığının heteroseksüel bireylere göre daha düşük olduğu yer almaktadır.

 

Çalışma, “transseksüel, kuir veya başka bir kimlik bildiren araştırma katılımcılarının sayısının düşük olması, bu kişilerin özel bakış açılarını ve deneyimlerini keşfetmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu anlamına geldiği” için LGBT+ bireylere odaklanıldığını belirtmektedir.

Çalışmada, eşcinsel erkeklerin yüzde 46’sının arkadaşlarla çevrili olmanın, heteroseksüellerin yüzde 23’üne, yani dörtte birinden daha azına kıyasla ilk üç öncelik arasında yer aldığını belirtmesi, seçilmiş aile fikrinin LGBTİ+ bireyler için çok önemli olduğu fikrini pekiştiriyor.

Ayrıca, heteroseksüellerin yüzde 60’ına kıyasla, LGBT+ bireylerin ortalama yüzde 38’i yaşamın son döneminde ağrı ve diğer semptomlardan kurtulmanın ilk üç öncelik arasında yer aldığını belirtiyor.

Marie Curie’ye göre başka bir yerde, veriler “eşcinsel erkeklerin kültürel ihtiyaçlarının karşılanmasının” bir öncelik olduğunu söyleme olasılıklarının heteroseksüellere göre üç kat daha fazla olduğunu ve “biseksüellerin de kültürel ihtiyaçlara öncelik verme olasılıklarının heteroseksüellere göre iki kat daha fazla olduğunu” göstermektedir.

Bu rapor temelinde, sağlık mesleklerine yönelik temel tavsiyeler arasında “LGBT+ bireylerin destek için etraflarında olmasını istedikleri kişilerle ilgili özel ihtiyaçları ve arzuları olabileceğinin” anlaşılması, bir kişinin ailesinden destek alma tercihi konusunda varsayımlarda bulunulmaması, insanların yaşamlarının son dönemlerinde arkadaşlarının önemli rolünün tanınması ve “bakım faaliyetleri ve yaşam sonu planlaması sırasında kültürel ihtiyaçların desteklenmesi” yer almaktadır.

Marie Curie destekçisi Jamie Windust, “Marie Curie’nin bu raporda paylaştığı araştırma, LGBT+ bireylerin yaşamın her alanında karşılaştıkları bireysel ve incelikli farklılıkları göz önünde bulundurmanın önemini ve aynı zamanda etkinliğini vurgulamaktadır” dedi.

Devam ediyorlar: “Benim için, ölüm ve yaşam sonu bakımı söz konusu olduğunda LGBT+ topluluğunun arzu ettiği haysiyet ve saygı çok önemlidir ve rapor, bizim için seçtiğimiz ailenin hayatımızdaki en önemli insanlar olduğunu vurgulamaktadır.”

Windust, LGBT+ bireylerin sevgi dolu ve saygılı son günler geçirmelerini sağlamak için LGBT+ bireylerin yaşam sonu bakımında yaşadıkları kültürel farklılıklar üzerine konuşmanın çok önemli olduğunu vurguluyor.

Superdrug Sağlık Hizmetleri Direktörü Caris Newson, “Bu rapor ne yazık ki LGBT+ bireylerin karşılaştığı zorlukları ve yaşam sonu bakım ve desteklerinde yapılması gereken değişiklikleri vurgulamaktadır.”

Marie Curie’nin Bağış Toplama, Pazarlama ve İletişim Direktörü Maria Novell, “Palyatif bakıma erişimdeki eşitsizliği gidermek ve herkesin kendisi için doğru olan yaşam sonu bakımını almasını sağlamak hayati önem taşımaktadır,” diye ekliyor.

Novell, Marie Curie’nin sağlık ve sosyal bakım sağlayıcılarının, sağlık personelinin LGBT+ topluluklarından insanlar için neyin önemli olduğunu anlaması ve eğitim alması için çaba sarf etmesini umduğunu da sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.