Araştırma: Küresel HIV Desteği’nin Sadece %1’i Eşcinsel ve Biseksüel Erkeklere Gidiyor!

 Araştırma: Küresel HIV Desteği’nin Sadece %1’i Eşcinsel ve Biseksüel Erkeklere Gidiyor!
Digiqole ad

Gerçekten şaşırdık mı? Maalesef hayır.

Yeni bir araştırmaya göre dünya çapındaki HIV fonlarının sadece küçük bir kısmı eşcinsel ve biseksüel erkeklerle trans kadınlara gidiyor. Thomas Reuters Foundation’a göre çalışma Hollandalı hayır kurumu Aidsfond tarafından yapıldı. Sonuçlara göre eşcinsel ve biseksüel erkekler yeni HIV enfeksiyonlarının beşte birini oluşturuyor. Buna karşın eşcinsel ve biseksüel erkekler 2016-2018 arasında 57 milyar dolarlık küresel donör fonlarının sadece %1’ini aldılar. Bu para, virüsü tedavi etmek ve yayılmasıyla mücadele etmek için kullanılıyor.

Bu uçurumsa en çok Latin Amerika’da hissediliyor. Latin Amerika’da eşcinsel ve biseksüek erkekler 2018’deki yeni enfeksiyonların %40’ını oluştururken, toplam küresel fonların sadece %0,5’ini aldı.

Bu kadar da değil. Transseksüel bireyler 2018’de yeni HIV enfeksiyonlarının %1’iydi, ancak fonların sadece %0.06’sını alabildiler. Peki paralar nereye gitti? Çoğunlukla orta gelirli ülkelerdeki genel nüfusa.

HIV’la yaşayan bireylerin savunucuları sonuçların üzerine konuştu ve önyargının temel problem olduğunu söyledi.

Kenya Eşcinsel & Lezbiyen Koalisyonu’ndan Brian Macharia,

‘Ayrımcılık ve önyargıdan dolayı, küçümseyici olan sosyal tutumlardan dolayı… bütün bunlar geliştirme ortaklarının kaynakları nasıl yönlendirdiğini etkiliyor,’ dedi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

23 Paylaşımlar
Paylaş23
Tweetle
Paylaş
Pin