Bu Araştırmaya Göre Yalnız Hisseden Gay Erkekler Korunmasız Sekse Daha Yatkın

 Bu Araştırmaya Göre Yalnız Hisseden Gay Erkekler Korunmasız Sekse Daha Yatkın
Digiqole ad

Gay ve biseksüel erkeklerin HIV tehlikesine yakınlığını gösteren bir çalışma daha yayınlandı.

507 Çinli ile yapılan çalışmada, yalnız olduğunu belirten katılımcıların son 6 ayda diğerlerine kıyasla daha fazla korunmadan anal seks yaptığı saptandı.

Uzmanlara göre aradaki fark gözden kaçamayacak kadar büyük. Yalnız hissettiğini belirten katılımcıların korunmasız anal sekse %67 daha fazla eğilim gösteriyor.

Tüm katılımcılar arasında %26’lık bir kesim depresyon belirtileri gösterirken, %35’i de yalnız hissettiğini belirtiyor.

“Erkeklerle seks yapan erkeklerde depresyon ve yalnızlık oranları yüksek görünüyor.”

Geçtiğimiz yıllarda, Terrence Higgins Vakfı tarafından yayınlanan bir raporda HIV ile yaşlanan ilk jenerasyonun fakirlik yalnızlık ve ötekileştirme ile mücadele ettiği açıklanmıştı.

O çalışmada ise incelenen bireylerin %58’i yoksulluk sınırının altında bir gelir ile hayat sürdürmeye çalışırken, %84’ü finansal anlamda geleceğini göremiyor.

HIV ile yaşayan 240 yaşlı grubu ile yapılan çalışmanın gösterdiği bir başka durum ise, toplumun geri kalanından 3 kat daha fazla yalnızlık hissettikleri. 

Geçtiğimiz zamanlarda yayınlanan “The No One Left Behind” raporu ise gelişmekte olan ülkelerde “marjinal” grupların kötü hayat standartlarına yakın olduğunu belirtmişti.

Şubat ayında yayınlanan bir çalışmaya göre, Filipinler’de HIV oranı son 10 yılda %3147 artış göstermiş durumda. Bu durumun tespitinin ardından ülkenin başkanı Rodrigo Duterte, prezervatifin önemini vurgulayan bir konuşma yapmıştı.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

15 Paylaşımlar
Paylaş15
Tweetle
Paylaş
Pin