Arjantin Yasal Olarak Non-Binary Kimlikleri Tanımaya Başlayan İlk Latin Amerika Ülkesi Oldu!

 Arjantin Yasal Olarak Non-Binary Kimlikleri Tanımaya Başlayan İlk Latin Amerika Ülkesi Oldu!
Digiqole ad

Arjantin Temmuz ayında Latin Amerika’da non-binary bireyleri yasal olarak tanıyan ilk ülke olarak tarihe geçti – ancak cinsiyetlerini ‘X’ olarak gösteren belgeler verilen kişiler yasal bir belirsizlik içinde kaldıklarını söylüyorlar.

Arjantin’de COVID aşıları, sağlık sigortaları, vergi kayıtları ve dijital vatandaş profilleri gibi temel kamu hizmetlerine erişmeye çalışan non-binary bireyler, mevcut sistemlerin yeni ulusal kimlik kartlarını tanımadığını fark etti.

Arjantin’deki ulusal ajansların, sistemlerini yeni üçüncü cinsiyet kategorisine sahip olanlar için erişilebilir hale getirmek için 18 Kasım’a kadar güncellemesi gerekiyordu, ancak bu süre çoktan geçti ve sonuç olarak bilgisayar yazılımı hala ‘X’ cinsiyet belirteçlerini tanımıyor.

“Todes con DNI” kampanya grubundan non-binary bir aktivist olan Valentine Luy Machado, Buenos Aires Times’a verdiği demeçte, “Bir kimliğe ihtiyacımız var çünkü bu, insan haklarımızın çoğuna erişmenin anahtarıdır” dedi. “Pekala, ‘İşte anahtarın ama bu hiçbir kapıyı açmıyor. Devlet bize bunu yaptı. Bir kimlik elde etmeden önce düzeltmemiz gereken çok şey var.”

Machado şunları ekledi: “Kimlik numaram ve cinsiyetimle giriş yapmamı gerektiren hiçbir şeye artık erişemiyorum. Bu kararı uygulayan Ulusal Nüfus Kayıt Kuruluşu (RENAPER) bile kimlikte üçüncü bir cinsiyet yayınladı. Yine de web sitelerine giriş yapmak için iki ikili cinsiyetten birini seçmelisiniz.”

Machado, “X” işaretli kimlik alan ilk non-binary Arjantinlilerden biriydi.

Fernández, “İdeal olanla mümkün olan arasında, mümkün olanla gidelim çünkü her gün ideale daha yakınız” dedi.

“Zihnimizi açmalıyız. Kadın ve erkek dışında her zaman var olan başka kimlikler de var.”

Arjantin’in resmi gazetesi Boletín Oficial de la República Arjantin’de yayınlanan kararnameye göre, “erkek/kadın ikilisi altında anlaşıldığını hissetmeyen” herhangi bir Arjantinli için kimliğinde “K” veya “E” yerine “X” belirtecini kullanabilme fırsatı getirildi.

Fernández, “Hepimiz olduğumuz kişi olduğumuzda ve kimsenin cinsiyeti umurlarında olmadığında ideal olacak” dedi, ayrıca “sevmenin, sevilmenin ve mutlu olmanın binlerce yolu” olduğunu da sözlerine ekledi.

Arjantin, Kanada, Yeni Zelanda, Hindistan ve yakında ABD dahil olmak üzere daha kapsayıcı ulusal kimlik sistemlerini benimseyen artan sayıda ülkeye katıldı.

Arjantin’in 2012’de getirilen Ulusal Kimlik Yasası uyarınca, tüm vatandaşlara, cinsiyet kimliğini doğru bir şekilde yansıtan bir ulusal kimlik garantisi verilmesi gerekiyor. Trans ve non-binary aktivistler bunun, cinsiyetlerini kendilerinin tanımlayabilmeleri için cinsiyet alanının açık bırakılması ve kimlik kartlarındaki cinsiyet belirtecinin isteğe bağlı hale gelmesiyle sonuçlanması gerektiğini savundu.

Ancak hükümet bunun yerine, erkek ve kadın ile birlikte cinsiyet belirteci alanına üçüncü bir seçenek olan ‘X’ eklemeyi seçti. Ortaya çıkan yasal belirsizlikten kaç kişinin etkilendiği henüz bilinmiyor.

Machado, “Keşke tam tersi yapılsaydı, önce sistemleri güncelleyip sonra bize plastik kartı verilseydi, çünkü artık temelde işe yaramaz iki kimlik kartım var,” dedi. “Sistemi bozuyor gibiyiz, ama aslında kendileri bozdular.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin