Haberler Sağlık

Aspirin Kadınları HIV’e Karşı Koruyabilir!

GMag
Yazar: GMag

Erişimin kolay olduğu ilaçlar kimi zaman beklenmedik faydalar sağlayabiliyor. Yakın zamanda elde edilen bulgular, düşük dozlarda aspirin kullanımının kadınları HIV’e karşı koruyabileceğini gösteriyor.

HIV riski altında olan grubun büyük kısmını genç Afrikalı kadınlar oluşturuyor. Özellikle ABD’de, Afrikan Amerikan kadınların %60’ının HIV ile yaşadığı düşünülüyor.

Aspirinin kalp rahatsızlıklarına karşı etkisinin yanında, anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle HIV-negatif kadınlar için koruyucu görevi görebileceği düşünülüyor.

Uluslararası AIDS Topluluğu tarafından yayınlanan pilot bir çalışmaya göre, araştırmacılar “aspirinin kadınlarda HIV tarafından hedef halinde olan hücreleri azaltabileceği” hipotezi ile yola çıktı.

HIV-negatif fakat risk altında olan Kenyalı kadınlar ile çalışıldı. 81mglık Aspirine ek olarak kimilerine bir başka anti-inflamatuar olan hidroksilklorokin verilen grupta, HIV hedef hücrelerinde %35 azalma gözlemdi. Bu da HIV’ye karşı korunma anlamına geliyor.

Keith R. Fowke: “Tabii ki daha fazla araştırmalar ile bu bulguların güçlendirilmesi gerekiyor.”

“Fakat ilk bulgular doğruyu gösteriyorsa, HIV önleme konusunda ucuz ve herkes tarafından ulaşılabilir bir yöntem olacaktır. Sefalet içinde yaşayan insanlar bariz bir şekilde HIV tehdidi altında. Kötü şartlarda yaşayan kişilerin de böyle bir hastalığa karşı korunma imkanlarına sahip olması gerekiyor.”

Aynı araştırmacı grubu, geçtiğimiz Mayıs ayında vajinal halka kullanımı ile hayvanlarda infalamasyonun azaltılabileceğini tespit etmişti.

HIV hala tam olarak bitirilememiş ve bir çok kişiyi tehdit ediyor olsa da, aspirin önemli bir adım olabilir. 

Yorum Yaz

11 Paylaşımlar
+1
Paylaş11
Tweetle
Paylaş
Pin