Asya Pop Kültürü’nden En İyi LGBTİ+ Temsilleri

 Asya Pop Kültürü’nden En İyi LGBTİ+ Temsilleri
Digiqole ad

Hollywood cinsiyet dahiliyeti konusunda sağlam adımlar atarken, Asya pop kültürü LGBTİ+ temsilinin önemini fark etmekte daha yavaş. Nadir olmanın yanında, medyada görülen karakterlerin çoğunluğu da LGBTİ+ topluluğunun mutluluk duyduğu temsiller değil.

Ana akım medya, klişeler ve yapmacıklıkla dolu -gürültücü eşcinsel en iyi arkadaş ya da sinirli sert lezbiyen-, ve bunlar sadece basmakalıp klişeleri daha da besliyor.

Ancak yine de bazı iyi örnekler de yok değil. İşte karşınızda Asya film ve dizilerinden en başarılı LGBTİ+ temsilleri.

Yiu-Fai ve Po-Wing- Happy Together (1997), Hong Kong

Bir klasikle başlayalım. İkonik LGBTİ+ filmlerinden bahsederken, başarılı yönetmen Wong Kar-wai’nin bu filmini anmamak olmaz.  Hikâye fırtınalı ilişkilerinde yön bulmaya çalışan Yiu-Fai ve Po-Wing’i konu alıyor. Wong’un alametifarikası estetiğiyle birlikte, Happy Together izleyicilerine iki erkeğin arasındaki derin bağı, çılgın tutkuyu ve kendilerini yok etme yolculuklarını nefis bir dille gösteriyor.

Ymir ve Krista- Attack on Titan (2013-…), Japonya

LGBTİ+ karakterler animelerde genellikle ya fetiş objesi ya da basmakalıp tipler halinde resmedilirler. Ancak popüler anime Attack on Titan’ın üçüncü sezonunda, Ymir ve Krista’nın olay yaratan birlikteliğinin onaylandığını gördük. Her ne kadar arka planda bir distopya olsa da ilişkilerinin birlikte büyümek ve güçlenmek için harika bir örnek olduğu kesin.

Shinomiya- Three Stories of Love (2015), Japonya

Filmdeki üç hikayeden birinin ana karakteri olan Shinomiya erkek arkadaşı tarafından terk edildikten sonra, artık kendi ailesini kurmuş olan eski bir sevgilisine dönerek hayatını tekrar kurmaya çalışan kendini beğenmiş bir avukat. Eleştirmen Mark Schilling’e göre, karakterin gelişimi tüm hatalarına rağmen bu karakterin yine de sevmeye değer olduğunu gösteriyor.

Ma Hyun-yi -Itaewon Class (2020), Güney Kore

Güney Kore’nin popüler dizisi Itaewon Class’ta, Ma Hyun-yi aşçı olarak çalışarak cinsiyet değiştirme ameliyatı için para biriktiren transseksüel bir kadın. Her ne kadar bu Kore televizyonlarındaki ilk trans karakter olmasa da dizinin karakterin mücadelesini ve kendini kabul etme sürecini işleyiş şekli, yapımı oldukça özel kılıyor.

Alex ve Bennt- Happy Together (2015)- Taiwan

Konu LGBTİ+ haklarına gelince, Tayvan Asya’daki en ileri ülkelerden. Alex ve Benny popüler internet dizisi Happy Together’da uzun bir ilişki yaşayan iki erkek karakter. Tayvan medyasında eşcinsel ilişkilerin nadir olduğu söylenemez, ancak karakterlerin ve ilişkinin klişelerden uzak ve abartısız anlatımı onları listemize alma sebebimiz.

Billie ve Emma- Billie and Emma (2018), Filipinler

Taşrada yaşayan Emma, okuluna büyük bir şehirden yeni gelen Billie’ye aşık olur. Yeni keşfettiği cinselliğini anlamaya çalışırken hamile de kalmasıyla işler iyice karışır. 90’larda geçen bu büyüme hikayesi cinsiyet kimliği ve ergen hamileliği gibi konuları samimi ve zeki bir biçimde ele alıyor.

Jai, Sahil ve Alex- LOEV(2017), Hindistan

Sudhanshu Saria’nın ilk filmi olan LOEV üç erkeğin modern ilişkilerinin karmaşıklığını keşfediyor. Temelde üç eşcinsel erkek arasındaki romantik gerilim olsa da film cinsellikten ziyade aşkı keşfetmeyle ilgili. Eleştirmenler tarafından çok beğenilen LOEV, Hindistan’da eşcinsel seksin yasal olmamasından dolayı zorlukla çekilebilmişti.

Juno- Memories of My Body (2018), Endonezya

Endonezyalı dansçı Rianto’nın gerçek hikayesine dayanan Memories of My Body, genellikle erkek dansçıları kadın rollerine sokan geleneksel bir dans olan lengger lanang’la uğraşırken cinselliğine yön vermeye çalışan bir çocukla ilgili bir büyüme hikayesi. Her ne kadar dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusuna sahip ülkede film çokça tepki çekmiş olsa da, ana karakter Juno’un kalp kırıcı deneyimlerinin şairane anlatımı dünya çapında beğeni toplamıştı.

Öneriler

1 Comment

    Avatar
  • adminlerim kesinlikle tayland yapımı i told sunset about you izlemelisiniz kendisi taylandın en iyi boy love dizisi olma yolunda sayfanızda onlardan bahsederek bilmeyen insanlara öğretmenizi çok isterim

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

34 Paylaşımlar
Paylaş34
Tweetle
Paylaş
Pin