fbpx   .  

Avrupa Konseyi’nden Türkiye’ye Kınama

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, aktivist Kemal Ördek’e yönelik saldırı hakkında açıklama yaptı. Türkiyeli yetkilileri LGBTİ’lere yönelik nefret söylemine müsamaha göstermeyeceklerini açıkça beyan etmeye çağırdı.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, Türkiye’de LGBTİ’lere yönelik artan nefret söylemini ve aktivist Kemal Ördek’e yönelik saldırıyı kınayan bir açıklama yayınladı.

Onur Yürüyüşü’nün engellenmesi ve polisin şiddetli müdahalesiyle ilgili üzüntüsünü geçen hafta dile getirdiğini hatırlatan Muiznieks, evinde cinsel saldırıya uğrayan LGBTİ aktivisti Ördek’e yönelik polis memurlarının tavrını şaşkınlıkla karşıladığını ifade etti.

 

Türkiye’de LGBTİ’lere karşı artan şiddetten endişe duyduğunu belirten Muiznieks, Türkiye yetkililerini LGBTİ’lere yönelik nefret söylemi ve suçlarına müsamaha göstermeyeceklerini açıkça beyan etmeye çağırdı.

Muiznieks’in açıklaması şöyle:

“Geçtiğimiz hafta, İstanbul Onur Yürüyüşü’nün engellenmesi ve Türk polisinin katılımcılara yönelik şiddet içeren müdahalesi konusundaki üzüntümü dile getirmiştim.

“Bu hafta, LGBTİ bireylere yönelik Ankara’daki poster kampanyası ve LGBTİ hakları aktivisti Kemal Ördek’e yönelik saldırıdan haberdar oldum. Özellikle, (Kemal Ördek’e yönelik saldırıda) polis memurlarının mağdurun maruz kaldığı şiddeti önemsizleştirerek görevlerini yerine getirmemeleri, delil toplamayı reddetmeleri, saldırganları korumaları ve kendilerinin de nefret söylemi kullanması beni rahatsız etti.

“LGBTİ bireylere yönelik artan tahammülsüzlük ve şiddet iklimini ortaya koyan ve İstanbul Onur Yürüyüşü katılımcılarına yönelik polis saldırısından cesaret almış gibi görünen bu gelişmeler hakkında endişeliyim. Yetkilileri, LGBTİ bireylere yönelik nefret söylemi ve nefret suçlarına müsamaha gösterilmeyeceğini; saldırganların yargı önüne çıkarılacağını ve caydırıcı yaptırımlarla cezalandırılacağını açıkça beyan etmeye çağırıyorum. Türkiye yetkilileri, kolluk kuvvetleri arasındaki transfobi ve homofobiyle mücadelede kararlı adımlar atmalıdır.”

Kaynak: Bianet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.