fbpx   .  

Avrupa Parlamentosu Üyeleri AB’yi LGBTİ+ Özgürlük Bölgesi İlan Etti!

Avrupa Parlamentosu üyeleri, Avrupa Birliği’ni bir ‘LGBTİ+ özgürlük bölgesi’ yapmak için oy kullandı. 

Sembolik karar dün 492 lehte, 141 aleyhte ve 46 çekimser oyla kabul edildi.

 

Hareket, Macaristan ve Polonya gibi AB üyesi ülkelerde yükselen homofobi ve transfobi seviyelerini takip ediyor. İkinci ülkede, sözde ‘eşcinsel propagandasının’ yasaklandığı 100’den fazla ‘LGBTİ+’sız bölge var. 

AP milletvekilleri yaptığı açıklamada,

“AB’nin her yerindeki LGBTİ+ kişiler, hoşgörüsüzlük, ayrımcılık veya zulüm korkusu olmaksızın yaşama ve cinsel yönelimlerini ve cinsiyet kimliklerini kamuya açık bir şekilde gösterme özgürlüğünden yararlanmalıdır.” dedi.

Bildiride,

“AB genelinde yönetimin her düzeyindeki yetkililer, eşitliği ve LGBTİ+ kişiler de dahil olmak üzere herkesin temel haklarını korumalı ve teşvik etmelidir.” 

Alman Milletvekili Terry Reintke Twitter’da yanıt verdi:

“Hadi somut siyasi eyleme geçelim: daha iyi yasalar, daha iyi uygulama, daha iyi koruma. Bunu birlikte yapabiliriz.”

Dün, Liberal Demokrat Milletvekili Layla Moran, Birleşik Krallık şehirlerinin ülkedeki LGBTİ+’ları desteklemek için Polonya ile ‘ikizlenmesi’ için bir kampanya başlattı. 

Moran bugün Attitude’a şunları söyledi:

“Polonya’daki son olaylar hepimizi derinden endişelendirmeli. İşte bu yüzden İkizlerimizi Koru kampanyasını başlattım – Liberal Demokratlar dünyanın herhangi bir yerinde LGBTİ+ insanların baskı altına alınmasını desteklemeyecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.