fbpx   .  

Avustralya’lı Çiftin Eşcinsel Evliliğe Boşanma Tepkisi

Radikal’den Birce Altay’ın haberine göre fotoğraftaki bu evli çift, ülkelerinde “eşcinsel evlilik” onaylanırsa boşanacaklar. Kendileriyle alakalı olmayan bir konuyu üstlerine vazife edinen çifte “kimin umrunda?” diyoruz…

İşte o haber:

Eşcinsel evlilik daha fazla ülkenin gündemine alındıkça konu ile ilgili fikir ayrılıkları ve tepkiler de çeşitleniyor. Geçtiğimiz aylarda İrlanda’nın eşcinsel evliliğe geçiş veren yasayı onamasıyla birlikte tekrar gündeme gelen konuda sosyal medyada kendine yer bulan bir tepki Avusturalya’dan geldi: Avustralyalı bu çift, eğer ülkelerinde eşcinsel evliliğin yolu açılırsa boşanacaklarını açıkladı.

 

Nick Jensen ve eşi Sarah, geçtiğimiz günlerde sosyal medyada en çok konuşulan insanlardandı. Bunun sebebi de Avustralya hükümeti olur da eşcinsel evliliğe yasalarla izin verirse kendi evliliklerini bitirecek olduklarını açıklamaları. Çünkü çiftin inancına göre evlilik Tanrı’nın huzurunda yalnızca bir kadın ve erkek arasında gerçekleşmesi gereken bir oluşum.
10 seneyi aşkındır evli olan çiftin bu evlilikten çocukları da var. Avustralya hükümeti eşcinsel evliliğin önünü açacak bir yasaya onay verirse, kendi inançlarına göre onların evliliğinin geçersiz kılınacağını iddia eden çift, bu yasanın çıkması halinde birbirlerini çok sevmelerine ve mutlu olmalarına rağmen boşanmakta kararlı.
Buzzfeed News’e yaptığı açıklamada, Nick Jensen “Biz evlenirken devletle biz sözleşme imzaladık. Bu sözleşmeyi kapsayan evlilik tanımında, ömür boyunca kadın ve erkek arasında, çocuklar için yazıyordu. Eğer bu değiştirilecek olursa, o zaman bizim imzalamış olduğumuz sözleşmede geçersiz olur.’ dedi .

Bu açıklama sosyal medyada yayıldıktan sonra çift, onların homofobik olduklarını iddia eden pek çok yoruma maruz kaldı. Fakat bunların hiçbiri Nick Jensen ve eşini aldıkları karardan döndürmedi. Daha sonra yaptığı bir başka açıklamada Jensen, “Bazıları için bu çok nefret dolu gelebilir fakat evlilik çok önemli. Tanrı’nın emri olan, kutsal bir kurum. Bu tanımı değiştirmek için atılan hiçbir yasal adımın bir parçası olmayacağız.’ dedi.
Boşandıktan sonra eski hayatlarına devam edeceklerini de sözlerine ekleyen Jensen çifti, birbirlerini karı ve koca olarak görmeye devam edeceklerini de söylediler. Yalnızca yasal olarak evliliklerini sonlandıracak olmalarının sebebini de, “Evlilik insan icadı değil, Tanrı’nın isteğidir.’ Diyerek özetlediler.
Avustralya başbakanı Tony Abott’ın eşcinsel evliliği desteklemediği bilinirken, Avustralya halkının %64 gibi büyük bir çoğunluğu ise eş cinsel çiftlerin de evlenebilmesi gerektiği görüşünde.

Radikal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.