Avusturya, Tarihinde İlk İnterseks Doğum Belgesini Resmi Olarak Tanıdı!

 Avusturya, Tarihinde İlk İnterseks Doğum Belgesini Resmi Olarak Tanıdı!
Digiqole ad

Avusturya, dört yıllık mahkemenin ardından ilk interseks doğum belgesini tanıyacak.

42 yaşındaki Alex Juergen, 2018 yılında Avusturya tarihinde resmi belgelerde interseks olarak tanınan ilk birey oldu. Aynı zamanda Juergen’in pasaportunda cinsiyetsiz olduğunu belirten “X” ibaresi yer aldı. Mahkeme, interseks bireylerin cinsiyet belirten kimlik belgeleri taşımasının özel hakların ihlali olduğunu söyledi.

Yine de zafer, Juergen için kısmiydi. Juergen’in doğum belgesinde “diğer” yazıyordu. 2016 yılında dava açan Juergen, doğum belgesinde “interseks” anlamına gelen “inter” ibaresinin yer almasını istiyordu.

İki yıl sonra Avusturyalı yetkililer, tamamıyla doğru bir doğum belgesinin basılıp onaylandığını ve Juergen’e posta yoluyla gönderileceğini bildirdi. Juergen, bu durum hakkında Reuters’a,

“Kanunun ve hükümetin sonunda bunu tanımış olmasından dolayı çok mutluyum, çünkü birçok insan, çeşitliliği kabul etmiyor.”

Aynı şekilde bazı ülkeler interseks bireylerin cinsiyetleri konusunda doğum belgelerinde, pasaportlarda, ehliyetlerde ve kimliklerde hassas davranmıyor. Bu ülkeler arasında Bangladeş, Şili, İzlanda, Hindistan, Almanya, Malta, Nepal, Pakistan, Portekiz ve Uruguay bulunuyor. Avusturalya ve Yeni Zelanda ise interseks bireyler için pasaportlarda üçüncü bir cinsiyet ibaresine yer veriyor.

Cinsiyetleri ikili sistemin herhangi bir kısmına bağlı olmayan interseks bireyler, dünya popülasyonunun %1,7’lik kısmına denk geliyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

13 Paylaşımlar
Paylaş13
Tweetle
Paylaş
Pin