fbpx   .  

Başhaham Pride’a Gidenleri Vahşi Hayvanlara Benzetti

Bir hahambaşı, Kudüs Onur Yürüyüşü’ne saldıran bir vaazda LGBTİ+ Onur Müdavimlerini “vahşi hayvanlara” benzetti.

İsrail’in eski Sefarad başhahamı Shlomo Amar, 3 Haziran Perşembe günü kuir topluluğuna yönelik çok sayıda saldırının sonuncusunu başlattı.

 

The Times of Israel’e göre 72 yaşındaki Amar, yaklaşık 7500 kişinin katıldığı Kudüs Onur Yürüyüşü’nü “iğrenç” olarak nitelendirdi.

Vaaz sırasında, “Sözde gurur duydukları iğrenç geçit töreni yaptılar” dedi.

“Vahşi hayvanlar bu şekilde davranmazlar.”

Yürüyüşe katılanlardan, “Bu rezalete, bu rezilliğe, bu yozlaşmaya, dindar denilen, kipa takanların katıldığı bir noktaya ulaştık” diye ekledi.

“Keşke çıkarsalar, keşke bu hareketi yapmaktansa domuz eti yeseler.”

LGBTİ+ kar amacı gütmeyen Jerusalem Open House’un genel müdürü Alon Shachar, hahamın her zamanki nefret dolu konuşmasına hayal kırıklığıyla tepki verdi.

Shachar, Times’a yaptığı açıklamada,

“Kudüs Hahambaşısı Amar, hoşgörü ve katılım mesajı göndermek yerine LGBTİ+ topluluğunu kışkırtmayı ve aşağılamayı seçti” dedi.

“Buradaki iğrenç şey geçit töreni değil, Amar’ın ifade ettiği görev ve baskıcı pozisyonlardır.”

“Bu görüşlere sahip bir hahambaşına, işi vergi mükellefleri tarafından finanse edilen bir hahama İsrail kamusal yaşamında yer yoktur. Keşke haham Amar gibi ruhani liderler insanları nefretle tahrik etmek yerine sevgiyle bir araya getirebilse” 

Amar, LGBTİ+ kişilere karşı uzun süredir kötücül yorumlar yapıyor ve vaazlar veriyor.

Yerel bir gazeteye verdiği bir röportajda haham, eşcinselliğin Yahudi yasalarına göre idamla cezalandırılması çağrısında bulundu.

“Bu ciddi günahların başında geliyor” dedi.

Haftalık vaazlarından birinde, kutsal mekanlarda toplumsal cinsiyet ayrımı gözetmeyen kamu tesisleri isteyenlerin Holokost inkarcılarından daha kötü olduğunu söyleyerek onları “kötü” insanlar olarak nitelendirdi.

2015 yılında Amar, eşcinselliğin “halkın çoğu bundan iğrendiği ve nefret ettiği için azalacağına ve yok olacağına” inandığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.