fbpx   .  

BBC’den trans temalı romantik komedi: Oğlan Kızla Tanışır

BBC, ilk kez trans meselelerine odaklanan bir komedi dizisi çekiyor.

Çekimlerine başlanan “Boy Meets Girl” (Oğlan Kızla Tanışır) adlı yapım, BBC’nin trans meselelerine odaklanan ilk komedi dizisi olacak.

26 yaşındaki Leo ile 40 yaşındaki Judy arasında gelişen aşkı konu alan dizide Judy adlı trans karakteri yine bir trans olan oyuncu ve komedyen Rebecca Root canlandıracak.

 

Dizinin senaryosu, trans karakterlerin komedide olumlu biçimlerde temsil edilmesi için BBC tarafından düzenlenen Trans Komedi Ödülü’nün 2013 yılındaki sahibi Elliott Kerrigan’a ait.

Dizi için trans toplumuna danışıldı

 

Dizinin baş yapımcısı Sophie Clarke-Jervoise, dizi için trans toplumuna danıştıklarını anlatıyor:

boy_meets_girl2“Zorlanıyoruz çünkü diziyi doğru bir şekilde yapmak istiyoruz. Trans toplumunun tavsiyelerini aldık ama genel olarak çok ilginç oldu. Sitcom’daki karakterler için bir transla hiçbir şekilde ilişki kurmamış bir ailenin bakış açısını topluyoruz. Yani terminolojiyi bilmiyorlar, umuyoruz ki onlar öğrenirken izleyici için de eğitici bir süreç olacak.

Dizi trans meselelerini izleyiciyi sıkmadan anlatıyor

Dizinin ısmarlama editörü Kristian Smith, dizinin trans meselelerini izleyiciyi sıkmadan anlattığına dikkat çekiyor:

“Açıkçası daha önceden İngiliz komedisinde görülmeyen bir dünyaya, trans kadın olmanın ne anlama geldiğine ışık tutuyoruz. Dizinin izleyiciyi boğmadan hayatı karşısına almasını seviyorum; bunu bir komedide yapmak çok zordur. Fikrin sahibi Elliott Kerrigan ve ona katılan diğer iki yazar bu zorluğu çok hoş, insanî bir biçimde aştılar. Her şeyin ötesinde, bu dizi birbirini bulmuş iki kişi ve ilişkinin zorlukları hakkında bir romantik komedi.”

Kaos GL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.