Bu Belgesel ‘Eşcinsel İkna Terapi’lerinin Nasıl İşe Yaramadığını Gösteriyor!

 Bu Belgesel ‘Eşcinsel İkna Terapi’lerinin Nasıl İşe Yaramadığını Gösteriyor!
Digiqole ad

2014 yılında LGBT hakları aktivisti Yang Teng, Chongqing, Çin’deki korkunç fiziksel ve mental etkiler bırakan yöntemler kullanan bir klinikteki ikna terapileri hakkındaki gerçekleri ortaya çıkarmıştı.

Bu deneyimi bu sefer ise bir belgesele dönüştürmek amacıyla gizli kameralarla, “Yanzi” takma adı ile yaşayan aktivist’in bu deneyimi, belgesel olarak 25 Haziran’da yayınlanacak. Belgeselde Yanzi, eşcinsel ilgiyi ‘tedavi’ ettiğini iddia eden bir doktor ile buluşuyor.

“Evli ve eşcinsel olmasanız bile, Çin’de zaten bekar ve çocuksuz olmak zaten ciddi bir problem olarak algılanıyor. Bu yüzden bir çok eşcinsel “normal” bir aile kurabilmek ümidiyle bu tarz kliniklere çokça başvuruyor.” 

Yapımı iki yıl süren belgesel, ayrıca Çin’de LGBT olmanın korkunç perspektiflerini bizlere aktarılıyor. Belgesel’i ise 2012 yılında eşcinsel olarak açılan Mısır doğumlu aktör ve model Omar Sharif seslendiriyor.

HuffPost’ta konuşan Omar Sharif Jr ise, bu belgesel üzerine çalışmaya başladıktan sonra 4 bin yıllık Çin kültürüne, halkının nasıl sıkı sıkıya bağlı olduğunu ve de TV’lerde görme şansımız olmayan o korkunç baskıları nasıl hissedebilme şansının olduğunu aktarıyor. 

“Bugünlerde bizler medyada Çin diye gördüğümüz şey hızla büyüyen bir ekonomi devi, hızla yükselen gökdelenler, yeni Hollywood filmleri çekim stüdyoları ve tasarım ofisleri. Fakat Çinlilerin çok büyük bir çoğu ise hala bir bütün ve köklü bir şekilde hayatlarını şekillendiren çin kültürü ile birlikte yeni ve değişen Çin arasında denge kurmaya çalışırken fazlasıyla bocalıyor.” 

Projeyi yaparken bir çok Çinliyle çalışmalarına rağmen kısıtlanmış hissetmediğini, aksine insani bir konu olan LGBT hakları konusunda çalıştığı insanların fazlasıyla açık olduğunu da ekledi.

“LGBT Toplumumuzun bireyleri yaşadığımız tecrübeler kadar çeşitli ve renkli!” 

The Naked Truth: China Queer” isimli bu belgesel 25 Haziranda Fusion’da yayınlanacak. Belgeselin fragmanını ise buradan izleyebilirsiniz;

https://www.youtube.com/watch?v=14CwuyqAFXo

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

6 Paylaşımlar
Paylaş6
Tweetle
Paylaş
Pin