fbpx   .  

Ben Grindr’da Sohbet Etmek Yerine, Love’da Dans Ederim!

10 köpeğe ve bir kediye sahip, Hayvanlarla kurduğu dostluğu ve onlarla olan bağını herkes biliyor, oldukça da duygusal, hayvanseverliği de sözde değil, Hayvan Arama Kurtarma (HAKUT) ekibinin de kurucusu.

Türkiye’de pop müziğe gelecek olursak da hep ilklere imza atmış çok sevdiğimiz şarkıcı, enerjisinden yerinde duramayan, kıpır kıpır bir isim ya da en çok bilinen lakabıyla Yoncimik. Hazırsanız Yonca Evcimik’le müzikten dansa, eşcinsel hayranlarından sevdiği ve koruduğu hayvanlara kadar pek çok konuyu konuşacağız.

 

Yonca Merhaba; öncelikle son albümün 15, 15. müzik yılında bizlerlesin, bize biraz albümünden bahsedebilir misin?

25. yılım müzik sektöründe 😉 15. isimli albümüm bayıla bayıla dinlediğim bir çalışma oldu. 90’ların tadını her anlamda sözlerinde soundunda hissettiriyor. 10 şarkıyı koyuyorsun yağ gibi akıp gidiyor. Albümden 3. Video klibim ‘Çok mu zor’ yakında çıkıyor.

Türkiye’deki ilk sosyal medya müzik videosunu sen çektin, peki sence sosyal medyanın olmadığı zamanlarla şimdiki zamanı karşılaştıracak olursak ünlülerin hayatında neler değişti?

Büyü bozuldu diyelim. Hoş bu bizlerin kontrolünde olan bir şey. Ne kadarını göstermek istersen o kadarını bilirler. Şimdi öyle bir ortamdayız ki attığınız her Tweet, Instagram’a koyduğunuz her fotoğraf gazete ve televizyonların magazin servislerinin kontrolü altında. Bildiğin böyle bir meslek türedi. Haberler oradan çıkıyor artık. Buna ayan bazı çakal ünlülerimizde artık ona göre hareket ediyor.

yonca1Böyle güncel bir soru sorduktan sonra hemen eskilere dönmek istiyorum, çünkü ben hala senin eskilerine doyamıyorum, evde sürekli dinliyorum diyebiliriz. 90’larda birçok şarkıcı dönemin ünlü gey kulübü Twenty’de ve sonrasında 2019’da şarkılarını ilk defa dinletirdi, senin böyle bir deneyimin oldu mu?

Dinletmek ne kelime ben 2019’un yaratıcısı rahmetli Ceylan Çaplı , Mehmet Cavcı ve Outland Records ile birlikte dünyaya I’m Hot For You albümünü sunduk. Ve o kadar başarılı oldu ki Avrupa’nın birçok ülkesinde listelere girdi. İngiltere dance chart’da 1 numarayı da gördük. MTV Europe’da video klip’i döndü. Tabi biz biraz balık hafızalı olduğumuz için bunları hep unutuyoruz. Ya da unutturuluyor 😉

Türkçe’deki ilk house müzik örneğini “Abone” albümündeki Earth, Wind and Fire’ın klasiği olan Fantasy şarkısının Black Box düzenlemesiyle “Yalancı” şarkısı ile birlikte sen çıkartmıştın, sonra tabii ki Hot For You, yurtdışında bile ilgi görmüştü ki, kendimi düşünüyorum evden gelip TRT Müzik’te senin klibini görüp televizyonun karşısında dans eden bir çocuktum, bu tarzda şarkılar söylemeyi tekrar düşünür müsün?

Yeni albümümü alıp dinledin mi bilmiyorum ama o tatları bulacağın şarkılar mevcut.

yonca2Hala birçok eski şarkın bir gey barda çaldığında herkes deli gibi dans ediyor, peki seni en çok eğlendiren, yerinde duramadığın, dinlemeye doyamadığın şarkın hangisi?

Ben bütün hızlı şarkılarımda kopuyorum.

Eşcinsel camiada bence hep sevilen biri oldun, etrafında da hep tanıdığımız simalar oldu ve bahsettiğimiz yıllar eşcinselliğin veba gibi görüldüğü yıllardı, o günden bugüne baktığında sence de değişen birşeyler oldu mu?

Çok büyük bir gelişme görmüyorum bakış açısında. Hala homofobik insanlar mevcut. Sadece bizim ülkede değil, dünyada da bu böyle. Bunun eğitimle de alakalı olduğunu düşünmüyorum. Okumuş vizyon sahibi insanlar bazen ateşli homofobik çıkabilirken , kendi işinde gücünde , eğitim düzeyi düşük bir vatandaşımız olanı biteni sorgulamadan iletişimine devam edebiliyor herkesle. Bu tarz homofobik insanların geçmişlerine dönmek lazım. Arıza orada bence.

Bence senin en büyük farkın dans ediyor olman, bale mezunusun ve şu an bile sahnede hem şarkı söyleyip hem dans edebilen çok az kişi var, sence kimler senin dans edebildiğin kadar olmasa da sahneyi dolduruyor?

Atiye’nin duruşunu seviyorum. Gerçek anlamda çatır çatır dans ediyor dansçıları ile birlikte. Dansçılarının önünde süs bebeği değil ülkemizdeki çoğu kişi gibi.

Ben Grindr’da Sohbet Etmek Yerine Love’da Yan Yana Dans Etmeyi Tercih Ediyorum

İnsanlar seni Madonna’ya benzetiyorlardı, hatta Sezen Aksu’nun imkanlar olsa Madonna’dan ileride olurdu diye bir yorumu var, peki Madonna eşcinsel hayranlarına yakınlığıyla biliniyor, her durumda eşcinsellerin yanında oldu, hatta son albümünün tanıtımında Grindr ismindeki bir eşcinsel tanışma uygulaması aracılığıyla beş hayranıyla sohbet etti, sen de eşcinsel hayranlarınla böyle etkinlikler yapmak ister misin?

Ben Grindr’da sohbet etmek yerine Love ve benzeri gece kulüplerimizde çalan şarkılarda yan yana dans etmeyi tercih ediyorum 😉 Eskiden bolca bu dediğimi yapardım. Şimdi çok fazla gece çıkmıyorum. Yeniden oradan buradan çıkabilirim. Bunun yanında herhangi bir gece kulübü etkinliği olursa bayıla bayıla çıkarım.

Ajda Pekkan ya da Hande Yener gibi isimler zaman zaman eşcinsellerle birlikte anıldılar, gey ikonu ilan edildiler peki senin hem Türkiye’den hem dünyadan gey ikonların kimler?

Gay ikonu olarak kısıtlandırma yapamam ama Sezen Aksu topumuzun hayatına değerek ikon olmadı mı sizce? (gülüyor) Madonna zaten 80’lerden beri işi bitirdi. Geçmiş olsun. Yeni jenerasyonun sevdiği ikonların da adresi Madonna olduğu için , onun referanslarını içerdikleri için mevzu bitmiştir o konuda (gülüyor) Lady Gaga’yı ikon belleyen yeni jenerasyon Madonna’nın açtığı yoldan, müzikal ve görsel devrimden habersiz olduğu için, Gaga’nın takip ettiği ayak izlerini biliyor sadece mesela.

Yukarıda dediğim gibi senin eşcinsel hayran kitlen hiçbir zaman bir Ajda Pekkan ya da Hande Yener gibi değil bence çok daha duygusal bir hayran kitlen var, senin gey hayran kitleni ayıran en büyük özellik nedir?

İnan bilmiyorum. Bazen beni benden çok düşündüklerini görüyorum. Sinirleniyorlar mesela niye albümü tanıtmıyorsun , niye daha çok klip çekmiyorsun , neden şunu şunu yapmıyorsun gibi. Bir enerji meselesi sanırım. “Özelliğim çünkü şu” diye vereceğim spesifik bir örnek yok. Bunu onlara sormak lazım. Ama şu olabilir; biz güzel zamanları paylaştık. Sahiciliği, müziğin heyecanını, klipleri, konserleri yenilikleri… sahip çıkıyorlar bana. Bu yüzden koruyup kolluyorlar.

yonca3

Eğlence İşinin Bel Kemiği Eşcinseller

Bize en çok sorulan sorulardan birisi “tamam eşcinselleri çok sevdiğini söylüyor ama bunlar hep reklam, yanında hiç eşcinsel çalışanı var mı? Bir eşcinsel onun sayesinde ekmek kazanıyor mu?” şeklinde biz de ilk kez sana sormaya karar verdik, etrafında hiç eşcinsel çalışanın, birlikte çalıştığın insanlar var mı?

Çoooook var (gülümsüyor) Bu işin bel kemiği onlar. Onların dokunuşunun olmadığı iş eksik kalıyor. Hiç bir şey olmasın bir fikir almada bile renk katıyorlar. Ben bunu dillendirmeyi de samimi bulmuyorum mesela. Yani “geyleri çok seviyorum” deyip oraya oynamalar artık kimseye inandırıcı gelmiyor. Zaten herkes herkesi çevresini biliyor.

Seni önümüzdeki Onur Haftası Yürüyüşü’nde görebilecek miyiz?

Zamanımız denk düşerse neden olmasın? Bir iki kere New York’ta denk düşüp katılmıştım.

Aynı hayvan haklarında olduğu gibi eşcinsel haklarıyla ilgili de Türkiye’de bir şeyler yapmak destek olmak ister misin?

Varsa bir projeniz neden olmasın? Ben twitter ve instagram mesajlarımla farkındalık yaratmaya çalışıyorum. Her şey insanlar için.

Evcil hayvanlarla ilgili birçok çalışman var, onlara karşı çok hassas olduğunu da biliyoruz, biz de yakınen takip ediyoruz hayvan haklarıyla ilgili birçok konuyu, sence Türkiye olarak hayvan hakları konusunda neredeyiz?

Eskiye oranla daha bilinçliyiz ama çıkartmak istediğimiz yasayı hala çıkaramadık. Bu alanda ciddi ve inatçı çalışmalarıma devam ediyorum.

Röportaj: Fatih Kocatürk
E-Posta: fatih.kocaturk@gaymag.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.