Beyaz Perdede Kuir Görünürlüğü Üzerine 4 İstek

 Beyaz Perdede Kuir Görünürlüğü Üzerine 4 İstek
Digiqole ad

Günümüzde ana akım medya kanallarını bir şekilde takip eden her bir kuir birey, sizlere kuir karakterlere içerikte yer vermek ve bu karakterleri yansıtmak konusunda içerik yaratıcılarının kafalarının hala karışık olduğunu söyleyebilir. Bu ister büyük bir yanlış temsil isterlerse basit bir yetersiz temsil olarak kabul edilsin, kuir bireyler yansıtıldıkları medyadaki imajlaarı için teselli bulmakta güçlük çekiyor.

Orange is the New Black ve benzeri hit diziler ve programlar medyadaki kuir hikayelerinde bir değişim yaratsa da hala yapılması gereken birçok şey var. Aşağıda bu içerik yapımcılarına kuir dünyasından gelen birkaç basit sorumuz var. Kesinlikle hiçbiri çetrefilli ya da dolambaçlı değil, hepsi oldukça basit…

  • Neden trans karakterler trans aktörler tarafından canlandırılmıyor?

Bu ana akım medyanın en büyük sorunlarından biri. Şuan elimizde sadece karmaşık ve kendi karanlık gerçeklikleri olan trans karakterleri canlandırmaya çalışan beyaz, heteroseksüel ve cis (olması gereken cinsiyette doğan) erkekler var.  Trans bireylerin hayatlarına katkı sağlayacak şekilde harcanabilecek zamanı, sahnede yaptıkları pek bir anlam ifade etmeyen erkekleri alkışlamaya harcıyorlar.

giphy

Tangerine gibi filmler oldukça ender karşımıza çıkıyor, çünkü bunlar gerçekten trans bireylere  kendi gerçekliklerini bağımsızca sergileme fırsatı veriyor. Film yapımcılarının anlaması gereken bir şey var: ne Jared Leto ne Eddie Redmayne ne de Elle Fanning tam ve doğru olarak trans bir karakteri beyaz perdede yansıtmak için yeterli ve uygun değiller. Bu roller genel algıyı değiştirebilir ama böyle devam ederek  bu “çok yönlü”, “kendini adamış” ve “usta” aktörlere daha fazla alkış getirmekten başka bir işe yaramıyor.

Hollywood ve piyonları, bu duruma bahane olarak bu ünlü aktörlerin kazandırdıkları paraları öne sürüyor. Sözün özü, Amerika hala aynı haltı yemeye devam ediyor, çünkü ellerinde yiyecek daha iyi bir şey yok!

  • Lütfen, yapımlarda birden fazla kuir karakter görebilir miyiz?

Kuir bireylerin kendilerini medyada görmeleri güçlendirici, onaylayıcı ve iç rahatlatıcı olabilir. Ancak, bir karakterin kendi grubunun bütün bireylerini yansıtması gerçekten zor (hatta neredeyse imkansız). İçerik yaratıcıları, bütün çeşitliliği bir karakterde yansıtmaya çalışınca eninde sonunda çuvallıyorlar çünkü hala bir çok insan karakterin zayıf ya da abartı yönlerini eleştiriyor olacak. (Tabii ki bu daha çok kuir karakter olsa bile karşımıza çıkacak bir sorun ama sadece tek bir kuir karakterle sorunun boyutu ve kesinliği artıyor.)

giphy (1)

Bunun çözümü kolay, kuir olsun ya da olmasın joker karakterleri kullanmaya bir son verilmeli. Çünkü bu hem ayrımcı ve eninde sonunda asla işe yaramıyor.

  • Daha çok “açık” LGBT+ karakter görebilir miyiz?

Neden bilinmez ama Hollywood’un “dolaptan çıkma” deneyimine bir takıntısı var. Belki yarattığı trajediden belki sadece o çatışma ortamından… Belki de heteroseksüel dünyasının kuir yaşantısı hakkında bu andan başka pek fazla bilgisi olmadığından… Belki de sadece üşengeçler ve yeni senaryolar oluşturmaktansa aynı hikayeyi dönüştürp dönüştürüp satmak istiyorlar. Söylemesi güç, ama gerçekten, başından beri “açık” olan karakterleri görmek gerçekten güzel olurdu.

giphy (2)

Haklarını yemeyelim, gerçekten başından beri “açık” olarak izlediğimiz ya da okuduğumu birkaç güçlü karakter var ama kesinlikle sauıları artmalı. Lütfen “dolaptan çıkma” anlarını kuir bireyi tanımlamak için kullanmayı bırakın sevgili yapımcılar.

  • Acaba daha çok “renk” görebilir miyiz?

Daha.Çok.Faklı.Etnik.Kökenden.Kuir.Karaktere.İhtiyacımız.Var.Beyaz.Kuir.Bireylerin.Tek.Rengi.Değil.

 

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin