Bilim İnsanları, Ayda Sadece Bir Kere Alınabilecek Enjeksiyon ile HIV Virüsünü 160 Hafta Baskılamayı Başardı!

 Bilim İnsanları, Ayda Sadece Bir Kere Alınabilecek Enjeksiyon ile HIV Virüsünü 160 Hafta Baskılamayı Başardı!
Digiqole ad

Bir grup bilim insanı, HIV pozitif bireylerin tedavisini basitleştirmek için ayda bir kere enjeksiyon yöntemiyle alınması gerekecek yeni bir tedavi üzerinde çalışıyor.

Yeni araştırmanın üzerinde çalışan araştırmacılar, bu tedavinin HIV pozitif bireylere enjekte edileceğini ve böylece günlük hapların yerini alabileceğini buldu.

Çalışmanın bulguları, Chloe Orkin ve meslektaşları tarafından ‘New England Journal of Medicine’ isimli bir makalede yayınlandı.

Yazarlar Medpage Today’e,

“Uzun süre boyunca günlük ilaç almak hastalarda memnuniyetsizliğe ve benzeri sorunlara neden olabilir. Bu da haliyle tedavinin başarısız olmasıyla sonuçlanabilir. Araştırmalar birçok hastanın ‘terapötik’ alternatifleri tercih edeceğini gösteriyor,” yazdı.

Ayrıca çalışma, aylık ilaç enjekte edilen katılımcılarla günlük hap alanlar arasında benzer sonuçlara ulaştı. Çalışma, günlük hap tüketimini indirgeyerek etkisini bir ay gösterecek bir enjeksiyon geliştirmeye odaklandı.

Çalışma esnasında yapılan deneyler, aylık enjeksiyon olan HIV pozitif bireylerin %83’ünde virüsün 160 hafta boyunca bastırıldığını buldu.

HIV pozitif tanısı konulan 566 katılımcıdan 283’ü aylık enjeksiyon olurken katılımcıların diğer 283’ü de günlük hap aldı. Çalışmaya katılanların yaş ortalaması 34 olmakla beraber katılanların %22’sini kadınlar oluşturdu.

Eğer aylık enjeksiyonlar deneme aşamalarından başarılı bir şekilde geçerse, günlük ilaç kullanan HIV pozitif bireylere bu yeni yöntem alternatif bir seçenek olarak sunulabilecek.

Fakat aylık enjeksiyon alanların %6’sı denemeler esnasında ciddi olumsuz etkiler yaşadı. Günlük ilaç kullananlarda ise bu oran %4 oranında kaldı. Bazı katılımcılar enjeksiyon oldukları derisinin çevresinde reaksiyonlar gözlemlediğini, baş ağrısı ve üst solunum enfeksiyonu yaşadıklarını bildirdi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

59 Paylaşımlar
Paylaş59
Tweetle
Paylaş
Pin