Bilim İnsanları Gaylerin Neden Sakal Takıntısı Olduğunu Açıkladı

 Bilim İnsanları Gaylerin Neden Sakal Takıntısı Olduğunu Açıkladı
Digiqole ad

cinsel bar ve kulüplerde dolaşırken, 24 yaşın üzerindeki her erkekte sakal olduğu anlaşılıyor.

Ancak eşcinsellerin bu sakal sevgisinin bilimsel bir nedeni var mı? Brezilya ve Çek Cumhuriyeti’ndeki 1.577 kadın ve erkeği kapsayan bir ankette; gaylerin, yüzünde daha çok kıl olan erkekleri tercih ettiği görüldü.

Çalışma; eşcinsel erkeklerin, sakalı, heteroseksüel kadınlardan daha çok tercih ettiğini ve eşcinsel erkeklerin eril özellikleri daha çekici bulduklarına dair bulgulara rastladıklarını belirtti.

Evrim ve İnsan Davranışı dergisinde yayınlanan makalede; gay erkeklerin, partnerlerinin kendilerininkinden daha fazla sakala sahip olmasını tercih ettikleri belirtildi.

Benzer bulgular, kadınların çeşitli yüz tüyleri olan kadın resimlerini gösteren bir çalışmada da bulundu, ancak kadınlar yüz tüyleri olan diğer kadınları hiç çekici bulmadı.

Durum, sevgili tercihine geldiğinde ise gay erkekler “ne kadar çok sakal o kadar iyi” düşüncesine sahip. Yapılan ilk çalışmada ise eşcinsel erkeklerin cinsel olarak yüz tüyleri aynı oranda olan erkekleri daha çekici bulduğu iddia edilmişti.

Ve ayrıca, bu bulgular, gelecekte bu sonuçların değişebileceğini gösterdi. Queensland Üniversitesi’nden Dr. Barnaby Dixson “sakallılık çok yaygın hale geldiğinde değil de, nadirken çok daha çekici bulunuyor” dedi. Bu, sakallarda moda ve trendlerin neden zamanla dalgalandığını da açıklayabilir.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

44 Paylaşımlar
Paylaş44
Tweetle
Paylaş
Pin