Binlerce İsrailli Öğrenci, LGBT Karşıtı Yorumlar Yapan Eğitim Bakanını Protesto Etti!

 Binlerce İsrailli Öğrenci, LGBT Karşıtı Yorumlar Yapan Eğitim Bakanını Protesto Etti!
Digiqole ad

Rafi Peretz, yaptığı LGBT karşıtı konuşmasında Tanrı’ya çocuklarını “sağlıklı ve doğal” yetiştirmesine yardımcı olduğu için teşekkür etmişti.

İsrailli öğrenciler eğitim bakanı Rafi Peretz’in homofobik yorumlarını protesto etmek için sokaklara döküldü. Peretz, geçen hafta çocuklarını “sağlıklı ve doğal” yetiştirdiğini, böylece çocuklarının eşcinsel olmadığını ileri sürmüştü.

15 Ocak günü binlerce İsrailli öğrenci, eğitim bakanının bu homofobik yorumlarını protesto etmek amaçlı sokaklara döküldü.

Protestonun organizatörlerinden biri olan 16 yaşındaki öğrenci Hila Koren, İsrail kanalı Channel 13 Television’a şöyle konuştu:

“Ülkeyi yönetmesi gereken bakanlar ve politikacılar çeşitli toplulukları ve çeşitli cinsel yönelimleri kabul edebilen insanlar olmalıdır. Neyin normal olup neyin olmadığını söyleyemezler ve büyük bir topluluk hakkında genelleme yaparak, insanların duygu ve düşüncelerini ezerek konuşamazlar.”

Koren, daha sonra protestocuların “Kimsenin fikirlerine karşı olmadığını, siyasi liderlerin kendini ifade etme biçimlerine karşı olduklarını,” açıkladı. Peretz’in eşcinselliğe ve eşcinsel evliliğe “normal değil,” şeklindeki yorumlarının başkalarına karşı nasıl hoşgörülü davranılacağı biçimine aykırı olduğunu ekledi.

Haaretz, ülkedeki okulların Peretz’in yorumlarının sonucunda hazırlıksız tolerans dersleri düzenlendiğini bildirdi. Tel Aviv’deki birçok okul güne “hoşgörü, birlikte yaşamak ve aile kavramlarındaki farklılıklar,” üzerine 15 dakikalık bir tartışmayla başladı.

Tartışma, Tel Aviv’in eğitim idaresinin başkanı Shirley Ramon-Bracha tarafından talimatlandırıldı ve kentin belediye başkanı Ron Huldai tarafından onaylandı.

Diğer okullar da pek çok İsrailli öğrencinin Rafi Peretz’in yaptığı yorumları kınadığı tartışmalar düzenledi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

60 Paylaşımlar
Paylaş60
Tweetle
Paylaş
Pin