Sadece Dört Elle Açılan ‘Karşılıklı Rıza Prezervatifi’ Tartışmalara Yol Açtı!

 Sadece Dört Elle Açılan ‘Karşılıklı Rıza Prezervatifi’ Tartışmalara Yol Açtı!
Digiqole ad

Arjantin merkezli seks oyuncakları üreten bir firma, kullanmak için dört el gerektiren bir prezervatif geliştirdi. Şirket, bu prezervatif ile cinsellikte rızanın önemine dikkat çekmek istediğini açıkladı.

Ürünün Twitter’daki reklamında aşağıdaki ifade yer alıyor:

“Bu kutu neden iki kişi tarafından açılabiliyor? Çünkü ilişkilerde rıza böyledir. Her konuda karşılıklı rıza olmalıdır.”

Prezervatif kutusunun üzerinde sekiz düğme bulunuyor ve kutuyu açmak için hepsine sırayla basmak gerekiyor. 

Şirket yetkililerinden Joaquin Campins ve Christian Rosli, CNN’e konuştu.

“Tulipan her zaman güvenli zevklerden yana olmuştur. Fakat zevkten bahsetmeden önce daha temel şeyleri çözmüş olmamız gerekiyor. Karşı tarafa zevk verebilmenin ilk adımı onun rızasını almaktır.”

Prezervatif, Arjantin’de pek popüler bir nesne değil. Geçtiğimiz Şubat ayında AHF Argentina tarafından yapılan araştırmada Arjantinli erkeklerin sadece %14.5’unun düzenli prezervatif kullandığı tespit edilmişti. %65’lik kesim nadiren kullandığını belirtirken, %20.5 ise hiç kullanmadığını söylemişti. 

Tulipan iyi niyetli bir çıkış noktasına sahip olsa da, Twitter’daki bazı kullanıcılar bu ürünü fazla naif buldu. Eleştirilerin çoğu, yeni prezervatifin tecavüzleri önlemekte yetersiz kalacağı yönünde oldu. 

“Tecavüz edenler her zaman prezervatif kullanmıyor…”

“1) Bu salaklar farkında olmadan sağlıksız bir iletişim şekli öneriyor, 2) Rızan var mı diye video çekmekten hiçbir farkı yok, 3) Prezervatif var diye her seks karşılıklı rızaya dayanmak zorunda değil.”

“Ableist. Hiçbir problemi çözmüyor. Hiçbir şey kanıtlamıyor. Hiçbir saldırıyı önleyemiyor. Rıza nedir öğretmiyor. Mağdurlara karşı çok rahat kullanılabilir. Başkaları tarafından açılabilir. Liste uzadıkça uzar.”

“Neyse ki tüm tecavüzcüler rıza prezervatifi alıyor.”

“Seks konusundaki fikir prezervatif açıldıktan sonra değişebilir. Bunu nasıl düşünmezler?”

Bir başka konu da, açılması zor bir kutu yapmanın prezervatif kullanım alışkanlıklarını nasıl etkileyeceği. Muhtemelen, kimse daha zahmetli bir kutu almak istemeyecektir.

Tulipan’ın hedef kitlesinin kim olduğu detaylı olarak bilinmiyor ve bu ürünün bir pazarı var mı, muamma. 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin